Medya ekonomisi ve rekabet politikaları
Media economics and competition policy
  1. Tez No: 227539
  2. Yazar: SONGÜL ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞEVKET SAYILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Son yıllarda Türkiye'deki bazı gazeteler içine düştükleri ekonomik zorluklar nedeniyle iflasın eşiğinde oldukları, bu nedenle el değiştirdikleri görülmektedir. Dolayısıyla, Türkiye'de güncel bir öneme sahip olduğunu düşündüğüm basın işletmelerinin finansal durumlarının çeşitli yönleriyle incelenme kararı aldım.Bu kapsamda gazetelerin yaşadıkları sıkıntıların gelişmelerini, karar mekanizmalarını ve bu sıkıntıların ortak yanlarını bulabilmek amacıyla günümüzde kullanılan finansal analiz tekniklerinden yararlanarak, Doğan Gazetecilik, Sabah Yayıncılık ve Hürriyet Gazetecilik'in 2005, 2006 ve 2007 yıllarına ait bilânço ve gelir tablolarının analizini yapmaya çalıştım.Genel itibariyle ise Sabah Yayıncılık hariç diğer Doğan Gazetecilik ve Hürriyet Gazetecilik, ekonomik ve finansal anlamda Türkiye şartlarında gayet iyi görünmektedir. Likidite açısından çok fazla sorun yaşamayan Doğan Gazetecilik ve Hürriyet Gazetecilik, hem kâr elde etmeyi başarmış, hem de yeni teknolojilere ayak uydurabilecek yeterli finansmanı sağlamış.Tüm çalışmanın sonucunda çözüm olarak vergi kanunlarında yapılacak düzenlemelerle gazete işletmelerine yeni bir statü sağlanabilir. Bunun yanı sıra yapılacak kredi yardımlarının, gümrük muafiyetlerinin ve hammadde konusunda getirilecek kolaylıkların, kanunlar çerçevesinde keyfi uygulamalara yol açmadan gazetelerin tamamını kapsayacak şekilde düzenlenebileceği kanısındayım.
Özet (Çeviri)
In recent years, some newspapers in Turkey have fallen into because of economic difficulties are on the verge of bankruptcy, so they are changing hands are seen. Therefore, Turkey has an important date in the press think of the state of various aspects of business financial review of the decision I took.In this context, newspapers are having difficulties to the development of decision and the hardship of the common side to be able to find nowadays used financial analysis techniques to take advantage of, Doğan Gazetecilik, Sabah and Hürriyet Journalism Publishing's 2005, 2006 and 2007 years of balance sheet and income statement analysis and tried to do.General of the Sabah Hürriyet Journalism Journalism and Broadcasting Do?an except, economic and financial conditions in Turkey seems to be fine. Not too much trouble in terms of liquidity and Hürriyet Journalism Doğan Journalism, and has managed to achieve profit, and can adapt to new technologies has provided sufficient funding.The results of all studies in tax law as the solution to a new status arrangements can be provided with the newspaper business. In addition to the credit of this assistance, customs exemptions and the ease of bringing in raw materials, led by law from arbitrary applications to cover the full range of newspapers in the blood may be edited.