Değişen medya ortamında Avrupa'da kamu hizmeti yayıncılığı politikaları ve uygulamaları: Avrupa ekseninden TRT'nin dijital medya uygulamalarının değerlendirilmesi
Public broadcasting policiesw in Europe in the changing media environment: An evaluation of TRT's digital media practices via the European perspective
  1. Tez No: 393400
  2. Yazar: ÖZGE YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU SÜMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Public Administration, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 446
Özet
1970'li yıllardan itibaren kapitalizmin kontrol krizine bir çözüm olarak karşımıza çıkan neoliberal ekonomi politikası ve Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle şekillenen yöndeşme süreci, sermayenin iletişimin her alanında egemen olmasını mümkün hale getirmiştir. Bir yandan serbest piyasa esasına dayanan neo-liberal ekonomi politikası ve bir yandan da bu politika üzerinden hızla büyüyen ve güçlenen ticari medyanın sert rekabet yasaları, kamu hizmeti yayıncılığının bu yeni medya ortamında varlığını sürdürebilme koşullarını oldukça zorlamıştır /zorlamaktadır. Bu durum, ekonomisi gelişmiş kapitalist ülke karar ve uygulamalarına bağımlı olan Türkiye gibi ülkelerde çok daha açık bir biçimde görülmektedir. Bu araştırmada“Türkiye'nin kamu hizmeti yayıncılığı anlayışı ve bu anlayış doğrultusunda yeni medya dönemine yönelik yeniden yapılanma strateji ve uygulamaları”konusu ele alınmaktadır. Araştırmada, günümüz neoliberal ekonomi politikaları ışığında Avrupa'da değişen iletişim politikaları ve kamu hizmeti yayıncılığı anlayışı ve uygulamalarının Türkiye'de yayıncılık ve kamu hizmeti yayıncılığı politika ve pratiklerini ne şekilde etkilediği ve Türkiye'de kamu hizmeti yayıncılığı politika ve uygulamalarında meydana gelen değişimlerin neler olduğu sorularına yanıt aranmıştır. Çalışmada Türkiye'de kamu hizmeti yayıncılığı anlayışının ancak, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylığının kabul edilmesiyle birlikte belli bir önem kazandığı, bu önemin ise Avrupa'da gelişmiş kapitalist ülkelerin kamu hizmeti yayıncılığı pratikleri göz önünde bulundurulduğunda, oldukça yüzeysel bir bakışla, baskı ve denetimin belirleyici konumu eşliğinde ele alındığı sonucuna varılmıştır. Türkiye'de serbest piyasa temelli ekonomi politikalarına ayrı bir önem verilmiş, yeni medya teknolojileri ve uygulamaları ticari sermayenin güçlü yatırımları eşliğinde hızla gelişmiştir. TRT ise teknolojik değişimlere uyumlanma yönünde oldukça önemli adımlar atarken, kamu hizmeti yayıncılığı anlayışı doğrultusunda yayın gerçekleştirme adına önemli bir çaba içinde bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The neoliberal economy policy arisen as a solution to the control crisis of capitalism since 1970s The convergence process shaped with the developments in information and communication technologies allowed the capital to be dominant in all fields of communications. Both the neoliberal economy policy based on the grounds of open market and the tough competition laws of commercial media flowing and strengthening swiftly thanks to this policy has made/makes the sustainability of existence of public service broadcasting thanks to this policy. This situation is observed more clearly in countries such as Turkey, which have their economies depending on the decisions and implementations of developed capitalist countries. Therefor“The public service broadcasting in Turkey and the restructuring strategy and implementations for the new media era in the direction of this understanding”is discussed in this study. In the study, it was understood that the public service broadcasting in Turkey only gained a significant importance with the acceptance of Turkey's acceptance to European Union as candidate and this importance is only considered as the public service broadcasting practices of developed capitalist countries in Europe or as the determination of audit and pressure is paired. In Turkey, the economy policies based on open market is given a special importance and the new media technologies and implementations developed swiftly along with the strong investments of commercial capital. On the other hand, while TRT taken significant steps for adopting the technological changes, it had no significant effort for realizing broadcasting for public service broadcasting.