Role of software technologies in the economic development of countries: A Case study of India and Pakistan
Yazılım teknolojilerinin ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki rolü: Hindistan ve Pakistan'a ilişkin bir vaka çalışması
- Tez No: 903105
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz dünyasında teknolojinin taşıdığı önemi göz ardı etmek mümkün değildir. Bu modern ve hızlı tempolu dünyada etrafımızda gördüğümüz her şey teknolojik ilerlemenin bir ürünüdür. Teknolojinin sosyal, kültürel, ekonomik veya siyasi vb. hayatın her alanında köklü bir etkisi bulunmaktadır. Dijital teknolojilerin, yazılım gelişmelerinin ve yapay zekanın katlanarak büyümesi sayesinde teknolojinin etkisi günümüzde belirgin bir şekilde artmıştır. Bu ilerlemelerdeki artış, uluslararası ilişkiler alanında köklü dönüşümlerin ortaya çıkmasında çok önemli bir rol oynamakta ve böylece hem fırsatlar hem de zorluklarla örülü çok yönlü bir ortamın oluşmasına neden olmaktadır.Sürekli dalgalanan küresel güç yapısında yolumuzu bulabilmek için teknoloji ve uluslararası ilişkiler arasındaki çağdaş esrarengiz ilişkiyi kapsamlı bir şekilde anlamak oldukça büyük önem taşımaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve birçok Avrupa ülkesi gibi teknolojik inovasyona öncülük eden ülkelerin uluslararası standartların ve düzenlemelerin şekillendirilmesinde büyük etkiye sahip olmalarının pratikteki tasviri, teknolojinin bir ülkenin dünyadaki statüsünü artırmadaki araçsal rolünün en iyi örneğidir. Teknolojik devrimin etkisinin hissedildiği modern dünyada, özellikle yazılım teknolojilerinin yükselişi uluslararası ilişkilerin dinamiklerini büyük ölçüde değiştirmiştir. Özellikle yazılım teknolojileri, daha önce hiç olmadığı kadar dünyayı ele geçirmiştir. Uluslararası ilişkiler alanı da yazılım teknolojilerindeki ilerlemenin yansımalarından ayrı tutulamamaktadır. Yazılım teknolojisi, bir ülkenin ilerlemesinden dünyanın dört bir yanındaki devletlerle olan kapsamlı ilişkilerine kadar her alanı etkilemenin yolunu bulmuştur. Bugün gördüğümüz üzere, teknolojik açıdan gelişmiş ülkeler dünyayı muazzam bir şekilde yönetirken, teknolojide geri kalmış ülkeler küresel meselelerde neredeyse hiç bir söz hakkına sahip olamamaktadır. Yine de konu, teknolojinin uluslararası ilişkilerdeki önemini tam olarak yakalamak için gerçek özüyle ele alınmaktan uzaktır. Yazılım teknolojileri, ekonomik ilerlemeye katkıda bulunan farklı sektörleri modernize ederek ülkelerin ekonomik ilerlemesi için bir katalizör olma eğilimindedir. Uluslararası ilişkiler ve yazılım teknolojilerinin bir araya gelmesi, ekonomik bağlantıları, jeopolitik stratejileri ve toplumsal kurumları şekillendiren merkezi bir eksen olarak ortaya çıkmıştır. Yazılım teknolojilerinin küresel ilişkilerde bir katalizör olarak yükselişi, dünya çapında iletişim, bilgi paylaşımı ve veri işlemeyi mümkün kılma konusundaki eşsiz kabiliyetine bağlanmaktadır. Yazılım sektörü uluslar, vatandaşları ve hatta devlet dışı aktörler arasındaki etkileşimin doğasını temelden değiştirmiştir. Bu dönüşüm internet, güçlü veri analitiği ve sosyal medya tarafından yönlendirilmiş olup, bunlar artık hükümet ve hükümet dışı kuruluşlar arasında mevcut jeopolitik arazinin inceliklerini müzakere etmek için temel araçlar haline gelmiştir. Yazılım teknolojileri, ekonomik, sosyal, siyasi veya kültürel her alanı etkilemenin bir yolunu buldukları günümüz uluslararası ilişkilerinin gidişatını yönlendirmede kaçınılmaz bir bileşen haline gelmiştir. Bu yazılım teknolojileri sadece devlet düzeyinde değil, uluslararası düzeyde de siyaset, güvenlik, ekonomi ve diplomasiyi etkileyen önemli bir itici güç olarak ortaya çıkmıştır. Örneğin güvenlik alanında siber savaş ve terörizm yeni tehditler olarak ortaya çıkarken, diplomasi alanında sosyal medya platformlarının ortaya çıkan rolü, kamuoyunun görüşlerini şekillendirmede ve küresel düzeyde politika kararlarını etkilemede etkili hale gelmiştir. Benzer şekilde ekonomi açısından da yazılım teknolojileri küresel ekonomik sistemi tamamen kökten değiştirmiştir. Bugün, dünyanın en büyük ekonomilerinin çoğu, uluslararası ticaret ve ekonomik etkileşimlerin e-ticaret iş platformları, çevrimiçi finansal işlemler ve dijital para birimleri ile işaretlendiği yazılım teknolojileri üzerinde durmaktadır. Yazılım sektörü temelli ekonomiler, günümüz uluslararası ilişkilerinde küresel cephede hüküm sürmekte ve mümkün olduğunca çok fayda sağlamak için yazılım teknolojilerinden yararlanmaktadır. Bir ülkenin ekonomisi, küresel cephedeki konumunun önemli bir bileşeni olduğundan, gelişimlerini ve ekonomik bağlantılarını geliştirerek uluslararası alanda etkilerini artırmaya çalışan gelişmekte olan ekonomilerin modellerini incelemek çok önemlidir. Ekonomik açıdan güçlü ülkeler, karşılıklı bağımlılıkları nedeniyle küresel etkileşimlerde her zaman ön planda yer alırlar ve bu nedenle önemli olaylar, ilişkiler ve politikalar üzerinde daha fazla söz sahibi olma eğilimindedirler. Bu nedenle, bir ülkenin ekonomik gelişimini incelemek, uluslararası ilişkiler alanında her zaman önemli bir çalışma konusu olmuştur. Daha önce de belirtildiği gibi, bugün dünyanın en büyük ekonomilerinin çoğu teknolojik ilerlemeye, özellikle de yazılım teknolojilerine dayanmaktadır. Dolayısıyla, günümüzde yazılım teknolojilerinin ekonomik büyüme ve istikrarı sağlamadaki rolünü incelemek önemli bir konu haline gelmiştir. Yazılım endüstrisinin ülkelerin, özellikle de gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki rolünü ve katkısını analiz ederek, yazılım teknolojilerinin ekonomik kalkınmayı hızlandırmadaki ve bir ülkenin uluslararası arenadaki genel statüsünü etkilemedeki önemi hakkında faydalı bilgiler edinebiliriz. Teknolojik ilerlemeden etkilenen tüm alanlar arasında, yazılım teknolojilerinin ekonomik kalkınmayı kolaylaştırmadaki rolü en önemlisi olmuştur. Ülkelerin ilerlemesi ve kalkınması için yazılım teknolojilerinin hayati öneminde benzeri görülmemiş bir artış yaşanmıştır çünkü söz konusu teknolojiler üretkenliğin, yenilikçiliğin ve küresel rekabet gücünün artmasının temelini oluşturmaktadır. Yazılım teknolojilerinin sanayi, bankacılık, eğitim, sağlık ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunan neredeyse her sektöre entegrasyonu, gelişmiş otomasyon, inovasyon ve işbirliği yoluyla verimliliği ve üretkenliği hızlandırmaktadır. Bu da çıktıların en üst düzeye çıkarılması ve devletlerin gelişmiş çağdaş teknolojilerin benimsenmesi ve entegrasyonu yoluyla ekonomik statülerini yükselterek küresel düzeyde rekabet edebilmeleri sonucunu doğurmaktadır. Yazılım teknolojileri, inovasyon, etkinlik ve artırılmış verimlilik yoluyla ekonomik çeşitlendirmeyi destekleyen yeni pazarların ve sektörlerin kurulmasında önemli bir rol oynamaktadır (Dünya Bankası, 2021). Yazılım teknolojilerinin ekonomik ilerleme üzerindeki etkisi tartışılmazdır; bu etkinin, bu teknolojilerin sürekli ilerlemesi ve karmaşıklaşmasıyla daha da büyümesi beklenmektedir. Yazılım teknolojilerini kaynak ayırarak başarılı bir şekilde kullanan ülkeler hızlı ekonomik büyüme, artan rekabet gücü ve iyileşen yaşam standartları elde etmektedir. Dünyada, gelişmekte olan yazılım teknolojilerinin uygun bir şekilde kullanılması yoluyla yüksek ekonomik standartlara ulaşma alanında seçkin konumlar elde etmiş pek çok ülke bulunmaktadır. Yazılım teknolojilerinin aktif kullanımı ve entegrasyonu yoluyla ekonomik olarak gelişen ülkeler arasında, dünyanın en önemli bölgelerinden biri olan Asya-Pasifik bölgesinden iki önemli isim, Hindistan ve Pakistan yer almaktadır. Yazılım teknolojilerinin uluslararası ilişkiler alanındaki önemine ilişkin çağdaş küresel söylem, bu iki Güney Asya devinden bahsetmeden kesinlikle eksik kalacaktır. Hindistan, kalkınması için yazılım teknolojilerini kategorik olarak kullanırken, Pakistan da bu konuda ortaya çıkmaya başlamıştır. Coğrafi yakınlıkları, kültürel benzerlikleri ve ortak deneyimleri göz önüne alındığında, yazılım teknolojilerinin aktif kullanımı yoluyla bu iki ülkenin ekonomik ilerleme yörüngelerinin oldukça farklı ancak kayda değer olduğu görülmektedir. Hindistan yazılım sektörü son yıllarda hızlı bir büyüme göstermiş ve son derece yetkin bir işgücü, uluslararası ticarete verilen önem ve en son teknolojilerin benimsenmesi ve ilerletilmesine yönelik sürekli bir kararlılık sayesinde ülkenin genel GSYİH'sine ve genel ekonomik ilerlemesine önemli bir katkıda bulunur hale gelmiştir. Yazılım endüstrisi, ilgili işletmelerin genişlemesinin yanı sıra becerilerin ilerlemesini ve edinilmesini teşvik etmiş ve nihayetinde genel ekonomi üzerindeki etkisini artırmıştır. Mütevazı bir başlangıçtan, yazılım ve bilgi teknolojileri alanındaki öncü bir güç olarak günümüzdeki konumuna ulaşan bu ilerleme, yalnızca ekonomik büyümeyi artırmakla kalmamış, aynı zamanda bilgili toplumsal dönüşümleri de beraberinde getirmiştir. Hindistan'ın yazılım sektöründeki kayda değer ilerlemesinin derinlemesine analiz edildiği bu çalışma, sektörün günümüz Hindistan'ını tanımlamaya yönelik katkıları ve etkileri hakkında kapsamlı bilgiler sunmaktadır. Pakistan ise yazılım sektöründe nispeten yavaş ama etkileyici bir ilerlemeye tanık olmuştur; ancak henüz bu alanda Hindistan kadar baskın bir konum elde etmek için mücadele etmektedir. Pakistan'da yazılım sektörü de ülkenin ekonomik refaha ulaşma çabalarına önemli bir katkıda bulunur hale gelmiştir ve sektör son yıllarda önemli bir gelişme kaydetmiştir. Daha önce çok az ilgi ve kötü politikalara maruz kalan sektördeki bu hızlı gelişme, artan vasıflı IT çalışanı sayısına, uygun düzenleyici tedbirlere ve teknoloji altyapısına yapılan harcamaları artırma çabalarına bağlanmaktadır. Pakistan Yazılım İhracat Kurulu (PSEB) tarafından bildirildiği üzere, ülkenin yazılım ihracatı istikrarlı bir şekilde artarak 2020-2021 mali yılında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,12 milyar dolara ulaşmış olup, bu da ülkenin ekonomik kalkınmasındaki artan etkisini açıkça göstermektedir. Hindistan ve Pakistan'ın farklı büyüme yörüngelerinin titiz bir karşılaştırmalı analizi, özellikle yazılım sektöründen yararlanarak ileri teknolojilerin ihtiyatlı bir şekilde benimsenmesinin, gelişmekte olan ülkelerde ekonomik kalkınmayı ve genel ilerlemeyi nasıl derinden hızlandırabileceğini göstermektedir. Özellikle Pakistan ve Hindistan vaka çalışması, tarihsel ve kültürel benzerliklere rağmen, yazılım teknolojilerinin kullanımındaki ince farklılığın ekonomik kalkınma yolculuklarında önemli bir etkiye neden olduğunu belirgin bir şekilde vurgulamaktadır. Bu araştırma, Pakistan ve Hindistan'daki yazılım endüstrilerinin karmaşık dinamiklerini, ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini ayrı ayrı analiz ederek ve bu sektörlerin güçlü yönleri, sorunları ve beklentileri hakkında kapsamlı bir anlayış kazanarak keşfetmeyi amaçlamaktadır. Çalışma, her iki ülkenin yazılım sektörlerinde istihdam yaratma, döviz gelirleri, inovasyon, girişimcilik ve rekabetçilik üzerindeki etkilerin değerlendirilmesi ve böylece GSYİH büyümesine ve genel ekonomik kalkınmaya katkılarının analiz edilmesi etrafında dönmektedir. Bu çalışma aşağıdaki hipotezi değerlendirmeye odaklanmıştır: Hindistan ve Pakistan'da yazılım teknolojilerinin benimsenme ve kullanılma düzeyindeki farklılıklar, farklı hükümet politikaları, STEM temelli eğitim, teknolojik altyapı, yabancı yatırım, küresel erişim ve girişimcilik kültürü ile karakterize edildiğinde, bu iki ülkenin ekonomik yörüngelerindeki eşitsizliği kısmen açıklamaktadır. Bu çalışma, teknoloji ve uluslararası ilişkilerin artan karşılıklı bağımlılığına ve günümüz dünyasındaki canlılığına dair güçlü bir anlayış geliştirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, özellikle yazılım teknolojilerine odaklanarak, bu teknolojilerin ülkelerin gelişimindeki artan önemini ve rolünü vurgulamayı, diğer ülkelerle ilişkilerini ve nihayetinde dünyadaki genel konumlarını etkilemeyi amaçlamaktadır. Hindistan ve Pakistan küresel yazılım sektörünün önemli oyuncuları arasında yer aldığından, yazılım teknolojilerinin artan etkisini analiz etmek için bu iki ülkenin yazılım endüstrilerine ilişkin bir vaka çalışması idealdir. Bu iki ülkenin yazılım sektörlerinin çeşitli faktörler ve dinamikler açısından karşılaştırmalı analizi sayesinde aralarındaki farklılıkları ve bunların altında yatan nedenleri anlayabiliyoruz. Bu da yazılım teknolojilerinin etkin kullanımı ve entegrasyonunun ülkelerin ekonomik ilerlemelerini hızlandırdığı ve genel durumlarını iyileştirdiği gerçeğini kapsamlı bir şekilde anlamamızı sağlamaktadır. Çalışma, aşağıdaki araştırma sorularını ele alarak bu amaca ulaşma eğilimindedir: 1.Günümüz uluslararası ilişkilerinde teknolojinin önemi nedir ve neden ülkelerin daha gelişmiş ve uluslararası alanda baskın hale gelmelerinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir? 2.Yazılım teknolojileri günümüz uluslararası ilişkilerinde neden temel bir rol oynamaktadır ve endüstri 4.0 kapsamında bu teknolojiler ülkelerin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunan tüm sektörlere nasıl entegre edilmektedir? 3. Hindistan'ın yazılım sektörünün durumu ve küresel yazılım dünyasındaki yeri nedir? Bu sektör Hindistan'ın ekonomik kalkınmasına nasıl katkıda bulunuyor ve neden başarılı? 4.Pakistan'ın yazılım endüstrisinin durumu ve küresel yazılım dünyasındaki yeri nedir? Bu sektör Pakistan'ın ekonomik kalkınmasına nasıl katkıda bulunuyor ve neden hala geride kalıyor? 5.Bu iki ülkenin yazılım sektörleri birbirlerine kıyasla ne durumdadır ve yazılım sektörlerinin ekonomik kalkınmadaki rolündeki farklılıkların temelinde yatan faktörler nelerdir? Çalışmanın sonucu, teknolojinin uluslararası ilişkilerin neredeyse her unsurunun temelini oluşturduğunu göstermektedir. Teknoloji, siber savaşı, dijital casusluğu, küresel iletişim ağlarını ve ekonomik karşılıklı bağımlılığı teşvik eden yazılım odaklı tedarik zincirlerini kapsamaktadır. Teknoloji her yerde mevcut ve etkili bir güçtür. Güçlü teknolojik kabiliyetlere sahip olan ülkeler uluslararası arenada önemli bir güç ve nüfuza hükmetmektedir. Yazılım geliştirme, tıp ve ulaşım gibi alanlarda inovasyonu teşvik etmektedir. Kuruluşların operasyonlarını optimize etmelerini, yeni pazarlara açılmalarını ve inovasyonu geliştirmelerini sağlamaktadır. Gelişen bir yazılım endüstrisine sahip olan ülkeler, sürekli ekonomik genişleme ve dünya çapında rekabet gücü için zemin hazırlamaktadır. Çalışma, küresel rekabet gücü için ileri teknolojinin stratejik olarak uygulanmasının önemini vurgulamaktadır. Stratejik hedefler için yazılımdan yararlanmak suretiyle uluslar küresel arenadaki konumlarını güçlendirebilmektedir. Yazılım sektörü, üye ülkeler arasındaki ekonomik bağlantıları ve kalkınmayı etkilemede çok önemli bir rol oynamaktadır. Hindistan bu konuda örnek teşkil etmektedir. Gelişen IT sektörü hızlı bir ekonomik büyümeye yol açmış ve yazılım çözümlerinde dünya çapında öncü olma konumunu pekiştirmiştir. Yazılım endüstrisi, ekonomik ilerleme için stratejik inovasyonun en önemli itici gücü olarak dikkat çekmektedir. Yazılım geliştirme çeşitli sektörlerde inovasyonu teşvik etmekte, işleri otomatikleştirmekte, süreçleri optimize etmekte ve dijital ekonominin genişlemesini sağlamaktadır. Sağlam yazılım becerileri, verimli hizmet sektörleri, gelişmiş iletişim altyapısı ve yatırım ve yetenekleri cezbeden gelişen bir dijital ortamla sonuçlanmaktadır. Bu da faydalı bir ekonomik ilerleme döngüsünü teşvik etmektedir. Her iki ülkenin yazılım sektörlerinin detaylı bir analizi, yazılım endüstrisinin farklı segmentlerinin derinlemesine incelenmesinin yanı sıra güçlü ve zayıf yönler ile fırsat ve tehditlerin araştırılması, bu iki ülkenin ekonomik kalkınması arasındaki eşitsizliğin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamıştır. Güney Asya'nın bu önde gelen ülkelerini inceleyerek, yazılım geliştirmenin kendi uluslarının ilerlemesi üzerindeki farklı etkilerini görmek mümkündür. Hindistan'ın yazılım işine kaynak ayırması, önemli ekonomik avantajlar ve küresel beğeni kazanmasıyla sonuçlanmıştır. Bununla birlikte, Pakistan şu anda bir kalkınma ve büyüme aşamasındadır. Bu karşılaştırma, bir ulusun ilerlemesi için yazılım geliştirmeye öncelik verilmesinin önemini vurgulamaktadır. Özetle, teknoloji, özellikle de yazılım inovasyonu, çağdaş dünyayı etkileyen tartışılmaz bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazılım endüstrisine öncelik veren ve stratejik olarak kullanan ülkeler, ekonomik büyüme ve küresel etki açısından iyi bir konuma gelmektedir. Hindistan ve Pakistan örnek çalışmaları, güçlü bir yazılım endüstrisinin bir ülkenin kalkınma yolunda yaratabileceği derin etkiyi örneklemektedir. Devletler, özellikle de gelişmekte olan ülkeler, teknolojiye stratejik yatırımlar yaparak ve inovasyonu teşvik eden bir kültür geliştirerek küresel arenadaki ilerlemelerini hızlandırabilmektedir. Entegre edildiği ve ihtiyatlı bir şekilde kullanıldığı takdirde yazılım teknolojileri, bir ülkenin ekonomik yörüngesini önemli ölçüde değiştirip iyileştirerek küresel arenadaki konumunu dönüştürme gücüne kesinlikle sahiptir. 21. yüzyılda ulusların başarısı, artan birbirine bağlılık ve teknolojiye olan bağımlılık nedeniyle büyük ölçüde güçlü bir yazılım sektörü geliştirmeye dayanmaktadır. Ülkeler bu teknolojileri stratejik olarak uygulayarak yeteneklerini geliştirip kendilerini küresel sahnede etkili katılımcılar olarak ortaya koyabilmektedir. Bu çalışmanın sonuçları politika yapıcılara, sektör paydaşlarına ve araştırmacılara Pakistan ve Hindistan'daki yazılım sektörlerinin güçlü yönleri ve eksiklikleri hakkında fikir verebilecektir. Amaç, bu işletmelerin rekabet gücünü ve sürdürülebilirliğini artırabilecek çözümleri belirlemektir. Her iki ülke de stratejik olarak altyapı, eğitim, araştırma ve geliştirme (AR-GE) ve yasal reformlara kaynak ayırarak inovasyon, girişimcilik ve dijital katılım için uygun bir atmosfer yaratmak mümkün olabilecektir. Bu da ekonomik büyüme ve insani kalkınma için yeni perspektifler açacaktır. Bu çalışma, yazılım ihracatı, IT yatırımları ve beşeri sermaye geliştirme sektörlerinin genişlemesini sağlayabilecek yöntem ve politikalara ilişkin içgörüler sunmaktadır. Hindistan'ın yazılım teknolojilerini akıllıca kullanması ve entegre etmesi, dünyada güçlü bir ekonomi olarak konumunu güçlendirmesinde önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Başlıca uluslararası oyuncuların ve çok uluslu firmaların yazılım geliştirme ve hizmetler konusunda işbirliği yaparak Hindistan'la bağlantıya geçmesi, Hindistan'ın dünyadaki genel konumunu iyileştiren küresel bir cazibe merkezi haline gelmesini sağlamıştır. Dolayısıyla Hindistan örneği, Pakistan ve diğer gelişmekte olan ülkelerin kendi yazılım sektörlerindeki boşlukları tespit etmeleri ve dünyadaki konumlarını ve rekabet güçlerini iyileştirmek için ellerindeki yazılım teknolojilerini Hindistan'la aynı şekilde kullanmaya yönelik stratejik politikalar ve tedbirler seçmeleri açısından hayati önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
It is indispensable to overlook the vitality of technology in today's world. Everything that we see around us in this modern and fast-paced world is a product of technological advancement. There is a deep-rooted impact of technology on every sphere of life, be it social, cultural, economic, or political, etc. Software technologies, in particular, have taken over the world like never before. The realm of international relations can also not be separated from the repercussions of the advancement in software technologies. From a country's progress to its overarching relationships with states across the globe, software technology has found its way to influence every area. As we see today, the technologically advanced countries are tremendously ruling the world whereas the ones lagging in technology have little to no say in global affairs. Yet, the subject is far from being addressed in