Tuzla amaçlı yeni bir buharlaştırma sistemi
A New evaporation apparatus
  1. Tez No: 22756
  2. Yazar: ZEHRA YAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
IX ÖZET Yüksek Lisans Tezi TUZLA AMAÇLI YENİ BİR BUHARLAŞTIRMA SİSTEMİ Zehra YAZAN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Yılmaz ÖZBAY 1992, sayfa 5 7 Jüri: Prof. Dr. Yılmaz ÖZBAY Prof.Dp. Şükran GÜMÜŞ Doç. Dr. Ramazan TEZCAN Bu çalışmada Mersin Soda Fabrikası atık sularından kalsiyum klorür elde etmek için yeni bir buharlaştırma sistemi geliştirilmiştir. Bu sistemde hızlı buharlaştırma için güneş enerjisi ve atık suyun ısısından yararlanılmıştır. 16 "Be'deki atık çözelti çatı sistemi ile 42 °Be' ye ulaşıncaya kadar buharlaştirılmaya devam edilmiştir. Tuz (NaCl) ve kalsiyum klorürün sudaki çözünürlükleri farklı olduğundan bunları ayrı ayrı ürünler halinde kazanmak mümkün olmuştur. Mersin Soda Fabrikasında yılda 1.500.000 m3 atik çözelti oluşmaktadır. Geliştirilen sistem ile (çatı sistemi) 1.500.000 m3 atık sıvı işlendiğinde % 92 saflıkta 972.000 ton kalsiyum klorür elde edileceği hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Atik, Buharlaştırma, Geri Kazanma, Kalsiyum
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis A NEW EVAPORATION APPARATUS Zehra YAZAN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemistry Supervisor : Prof. Dr. Yılmaz Ö2BAY 1992, Page : 5 7 Jury : Prof. Dr. Yılmaz ÖZBAY Prof. Dr. Şükran GÜMÜŞ Assoc. Prof. Ramazan TİZCâti In this study a new evoparation apparatus has been developed to recover CaCl2 from the waste water of Mersin Soda Factory. For faster evaporation, in this system, solar energy and heat of the waste water was used. In 16 °Be waste water has been evaporated until 42 °Be by use of roof type apparatus. Salt and calcium chloride are possible to seperate together because in water their solubility are very different. Every year approximately 1 500 000 nr of waste water will be formed at Mersin Soda Factory. If 1 500 000 m3 of brine is exploited by this process, approximately 972 000 tons of CaCl2 in 92 % purity can be obtained. KEY WORDS: Calcium Chloride, Evaporation, Recovery, Saltpan, Waste water