Türk kahvesi telvesinden elde edilen biyokömür ile materyal tasarımı ve güneş enerjisi ile su buharı üretimi uygulaması
Material design with biochar obtained from Turkish coffee grounds and it's application of solar steam generation
  1. Tez No: 964913
  2. Yazar: ŞEYDA SEFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EZGİ TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Su kıtlığı, insanlığın şu anda karşı karşıya olduğu en kritik küresel sorunlardan biridir. Etkili fototermal materyaller kullanılarak güneş enerjisiyle su buharlaştırma yöntemi; deniz suyunun tuzdan arındırılması ve atık su arıtımı potansiyeli nedeniyle son yıllarda büyük ilgi görmektedir. Bununla birlikte, ham madde maliyeti ve karmaşık üretim teknikleri gibi olumsuz faktörler, fototermal materyallerin bu amaçla uygulanmasının pahalı ve elverişsiz olduğunu göstermektedir. Tam da bu noktada atık kaynaklı malzemeler, fototermal materyal üretimi için düşük maliyetli, bol miktarda bulunan, çevre dostu ve sürdürülebilir bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tüketilen içecekler, çay ve kahvedir. Türk kahvesinin, içildikten sonra kalan telve kısmı atıktır. Tuzlu/kirli su arıtma masraflarını azaltmak amacıyla atıkların kullanılması, atık yönetiminin sürdürülebilir ve ekonomik bir yolu olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, güneş enerjisiyle kirli ve tuzlu sudan temiz su elde etmek için, düşük maliyetli ve kolay bir üretim yaklaşımı ile yeni bir materyal tasarımı hedeflenmiştir. Bu amaç doğrultusunda; atık Türk kahvesinin yakılmasıyla elde edilecek biyokömür ile ucuz bir selülozik süngerin üst yüzeyi kaplanarak güneş enerjisiyle su buharı üretimi için bir fototermal materyal hazırlanacaktır. Bu yeni tasarım materyal, güneş enerjisiyle su buharı üretiminde; tuz, ağır metal ve boyar madde içeren sulardan temiz su elde etmek için kullanılacak ve buhar dönüşüm verim performansları hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
Water scarcity is one of the most critical global problems currently facing humanity. Water evaporation method with solar energy using effective photothermal materials; It has attracted great attention in recent years due to its potential for seawater desalination and wastewater treatment. However, negative factors such as raw material cost and complex production techniques show that the application of photothermal materials for this purpose is expensive and inconvenient. At this point, waste-based materials appear as a low-cost, abundant, environmentally friendly and sustainable alternative for photothermal material production. The most consumed beverages in our country, as in the world, are tea and coffee. The grounds remaining after drinking Turkish coffee are waste. The use of waste to reduce salt/dirty water treatment costs is considered a sustainable and economical way of waste management. In this study, a new material design is aimed with a low-cost and easy production approach to obtain clean water from dirty and salty water with solar energy.For this purpose; A photothermal material will be prepared for the production of water vapor with solar energy by coating the upper surface of a cheap cellulosic sponge with biochar obtained by burning waste Turkish coffee. This new design material is used in the production of water vapor with solar energy; It will be used to obtain clean water from water containing salt, heavy metals and dyestuffs, and vapor conversion efficiency performances will be calculated.