Hellenistik dönem heykel bibliyografyası
The sculpture bibliography of the Hellenistic age.
- Tez No: 227586
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Hellenistik Çağ Heykeltıraşlığı hakkında ulusal ve uluslar arası yazılmış bilimsel nitelikteki makalelerin, kitapların, tezlerin toplanarak Hellenistik çağ heykeltıraşlığı üzerine bir bibliyografya oluşturulmuştur. Çalışmada öncelikle arkeoloji üzerine yazılmış ulusal ve uluslar arası süreli yayınların, üniversitelerin bünyesinde çıkan arkeoloji dergilerinin ve antik kaynakların bir listesi çıkarılıp taranmıştır. Helenistik çağ ve heykeltıraşlığıyla ilgili yazılmış kitap, makale ve tezlere ait bibliyografik künyeler toplanmıştır. YÖK'ün tezler katalogu taranmıştır. Anadolu'da ve Anadolu dışında önemli heykeltıraşlık örneklerinin bulunduğu merkezler üzerinde yoğunlaşan bir araştırma yapılmıştır. Döneme damgasını vuran önemli heykeltıraşlık örnekleri ve Hellenistik çağ kentleri üzerinden araştırma yapılmıştır.Bu proje kapsamında toplanılan verilerden yola çıkarak, ilk aşamada bölgelere, konulara, ya da dönemlere ayrılmış bir bibliyografya oluşturulmak istenmiştir. Ancak birbiri içinde anlatılmış konular olduğundan sağlıklı bir çalışma olmayacağını düşünerek kitaplar ve makaleler adı altında daha kapsamlı bir ayrıma gidilmiştir. Bu çalışma ile hem bibliyografya hem de yapılacak istatistikî değerlendirmelerin bundan sonraki Hellenistik çağ heykeltıraşlığı ile ilgili çalışmalara zemin teşkil etmesi açısından büyük bir fayda sağlayacağı düşünülmüştür.Anahtar KelimelerHellenistik ÇağHeykeltıraşlıkKaynakçaHellenistik TerrakottaMimari HeykeltıraşlıkHellenistik Kabartma
Özet (Çeviri)
A bibliography is formed by collecting national and international articles, books and thesis that were written about Hellenistic Age Sculpture. In the study, firstly a list about national and international periodical publications, archeology magazines that are published in Universities and antique sources was prepared and then scanned. Bibliographic tags were collected from books, articles, and thesis that were written about Hellenistic Era and Sculpture. Thesis Catalogue of YÖK is scanned. A research was conducted in the centers of areas that have important sculpture models in Anatolia and around Anatolia. The research is started with searching important sculpture models and Hellenistic Age city.In this project content, at first step, a bibliography which is divided into regions, topics or eras is wanted to form with the help of data. It is needed to make a comprehensive distinction in the name of books and articles to make a reliable work because topics are told intricate. It is thought that this study will be helpful for researches that would be conducted on Hellenistic Age Sculpture for bibliography and statistical evaluations.KeywordsHellenistic AgeSculpturesBibliographyHellenistic TerracottaArchitectural SculptureHellenistic Relief