Nazilli'deki işgücü piyasasının demografik yapısı ve göçle ilişkisi
Labor markets demograghic structure and association with migration in Nazilli
- Tez No: 227587
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ PETEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmada işsizlik, işgücü, istihdam kavramları açıklanarak işsizliğin çeşitleri ve nedenlerine değinilmiş ayrıca istihdam türleri ve işgücü çeşitleri açıklanmıştır. Türkiye'de istihdam ve işsizliğin boyutları belirtilerek tablolar ve veriler yardımıyla Türkiye'de istihdamın çeşitli açılardan dağılımı açıklanmıştır. Türkiye'deki işsizliğin dağılımı ve gelişimi ise eğitim düzeyi ve yaş gruplarına göre açıklanmıştırDaha iyi iş bulmak, eğitim hizmetlerinin yetersiz olması vb. nedenlerle artış gösteren göç kavramı açıklanmaya çalışılmış, göç türleri ve göç etkileri açıklanmıştır. Kırdan kente yapılan göçlerin işsizliği arttırdığı, kent nüfusunun yapısını değiştirdiği vs. olumsuz etkilerine değinilmiştir.Çalışmanın uygulama alanı olan Nazilli ilçesinin Sosyo-Ekonomik yapısı hakkında bilgi verildikten sonra anket çalışmasının analizleri yapılmıştır. Çalışmanın uygulama alanı olarak Nazilli ilçe merkezindeki hizmet işi yapan işletmelerdeki çalışanlar seçilmiştir. Hizmet sektörünün seçilmesindeki sebep olarak ise son günlerde hizmet sektörünün ekonomideki artan payı gösterilmiştir. Anket verileri SPSS programına girildikten sonra çapraz tablolar ile açıklanmış ve ki kare testi ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular sonucunda, çalışmamızın genel hipotezi doğrulanmıştır. Buna göre; Nazilli'ye göçle gelenler işgücü piyasasında alt gelir grubunda yerini almıştır ve bu nedenle ücretler genel seviyesinin yükselmesine engel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it?s mentioned about sorts and causes of unemployment by explaning the terms of unemployment, workforce and employment. It?s explained that the dispersion of employment according to the sector , status at work , having social security and education level by the help of the table and datas by emphasizing the extent of employment and unemployment. Dispersion and development of unemployment has been explained according to the education level and age-groups.It has been tried to explained that the terms of increasing migration by some causes like finding a better job, incapable education services etc., also sorts and effects of migration was explained. It?s mentioned that adverse effect like migration which through rural to urban increasing the unemployment , changing the structure of urban population.After giving some information about socio-economic structure of Nazilli town , which is the region of application , it has been carried out the analysis of questionnaire.The workers in the service enterprises are selected in Nazilli town centre where is the region of application.The reason of selecting service sector are shown that service sector had an increasing part in economy in recently. After the questionnaire, datas examined in SPSS program, explained by the crosstable and analyzed by the chi-square test.According to the results we have taken, our hypothesis has been confirmed. According to this, those who came by the migration to Nazilli, have taken their places in low-waged group in labor market and therefore, that posing an obstacle to increasing ofgeneral level of wages.