Social policy making in the EU: contending paradigms and alternative approaches
Avrupa Birliği'nde sosyal politikalar: çatışan paradigmalar ve alternatif yaklaşımlar
  1. Tez No: 227617
  2. Yazar: SELEN GÜNEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez Avrupa sosyal politikasının gelişimini Avrupa'nın, sosyal-ekonomik sistemiyle ilgili olarak izlemesi gereken yön hakkında farklı görüşler savunan iki ana eğilim arasında süregiden mücadeleler bağlamında incelemektedir. Avrupa Anayasal Antlaşmasının onay aşamasında ortaya çıkan krizden yola çıkan tez, Antlaşma üzerine yapılan tezat yorumlamalar ile bunların beraberinde ortaya çıkan AB içindeki fikir ayrılıklarının alternatif paradigmalar ve yaklaşımlar arasındaki sürekli ideolojik çekişmelerin bir örneği olduğunu ileri sürmektedir. Söz konusu çatışan yaklaşımlar ?neoliberalizm projesi? ve ?düzenlenmiş kapitalizm projesi? olarak adlandırılarak, Avrupa sosyal politikası bahse konu projeler arasındaki karşılıklı etkileşimler; projelerin entegrasyon süreci boyunca geçirdileri dönüşümler ve AB'nin iktisadi ve sosyal yönetişimi arasındaki ilişkiye odaklanılarak incelenmektedir.Bu amaçla, tez teorik olarak Polanyi'nin ?çift-yönlü hareket? kavramsal çerçevesi ile Avrupa sosyal politikasının gelişimini çatışan ve çekişen iki eğilim arasındaki mücadeleler ile açıklayan Streeck; Hooghe ve Marks ile Pochet'nin teorik yaklaşımlarını ele almaktadır. Çizilen teorik çerçeve ışığında, tez Avrupa sosyal politikasının gelişimini Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu kuran Roma Antlaşması ile 2007 tarihli Lizbon Antlaşması arasında geçen süreçte kurucu Antlaşmalar ve Avrupa Topluluğu/Birliği tarihindeki diğer önemli sosyal politika gelişmelerini ele alarak, analiz etmektedir. Tez entegrasyon tarihi boyunca Avrupa sosyal politikasının neoliberalizm ve düzenlenmiş kapitalizm projeleri arasındaki mücadele ve karşılıklı etkileşimler çerçevesinde geliştiği; Avrupa iktisadi ve sosyal yönetişimi arasında her zaman asimetrik bir ilişki olduğu ve Avrupa'da sosyal politikaların iktisadi politikalara nazaran hep ikincil ve hatta boyun eğer bir pozisyonda olduğu sonuçlarına varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the evolution of European social policy via focusing on the unfolding contentions between two different notions that disagree over Europe?s direction regarding the best social-economic system in Europe. Taking its point of departure in the ratification crisis and the impasse surrounding the Constitutional Treaty, the thesis argues that the contrasting interpretations of the Treaty and the attendant cleavages in the European polity are illustrations of such ongoing ideological struggles among alternative paradigms and approaches. Naming these contending approaches as ?project of neoliberalism? and ?project of regulated capitalism?, the evolution of European social policy is investigated with a focus on interplays between these projects; the self-transformation of the projects within the course of integration; and the relationship between economic and social governance in the construction of an ?ever closer Union?.To this purpose, the thesis theoretically employs Polanyian conceptual framework of ?double movement? alongside theoretical approaches of Streeck, Hooghe and Marks, and Pochet that view the evolution of European social policy in conflictual/contradictory encounters between two opposing notions. Against this theoretical background, the thesis surveys the constitutive treaties and other important social policy developments in the European Community/Union history from the Treaty of Rome until the Lisbon Treaty of 2007. The thesis concludes that the European social policy has evolved within interplays among projects of neoliberalism and regulated capitalism and there has always been an asymmetric relationship between the economic governance and social governance in Europe as the social governance has always had a secondary and even a subservient position with regard to economic governance in the European polity.