A sociological analysis of female criminals in the Denizli Open Prison
Denizli Açık Cezaevi'ndeki kadın suçluların sosyolojik bir analizi
- Tez No: 227618
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYHAN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma yapılan anket ve derinlemesine mülakatlar aracılığıyla Denizli Açık Cezaevinde bulunan kadın suçluların demografik özellikleri, aile yapıları, işledikleri suçları ve suç işlemelerine neden olan faktörler hakkında sosyolojik bir analiz yapmayı amaçlamaktadır. 57 sorudan oluşan anket formu SPSS Programında değerlendirilmiş, kadın suçluların neden suç işledikleri ve suç işlemelerine sebep olan faktörlerin daha detaylı bir analizi için 6 tane kadın mahkûmla derinlemesine mülakat yapılmıştır. Çalışmada, suç kavramının sosyal bir olgu olduğu kabul edilip, kadın suçluların eğitim durmaları, yaşları, aileleri, yetişdikleri alt kültürler irdelenmiş ve örneklemle sınırlı kalınarak Türkiye'deki kadın suçluluğunun dinamikleri sorgulanmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'de kadın suçluluğu için namus, aile içi şiddet ve patriarki gibi kavramların anahtar kavramlar olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye'deki kadın suçluluğu ancak bu fenomenlerin bağlamında anlaşılabilir.
Özet (Çeviri)
This study, through a questionnaire and in-depth interviews, aims to to make a sociological analysis of female criminals in the Denizli Open Prison, including their demographic characteristics, family structures, committed crimes and the factors that led to their criminal acts. The questionnaire, composed of 57 questions, has been evaluated in the SPSS program, and in-depth interviews were done with 6 female criminals for a detailed analysis of why the female criminals committed crimes and the factors that led to their behavior. In the study, the concept of crime is accepted as a social fact. The educational backgrounds, ages, families and sub-cultures of the women have been examined and the dynamics of female criminality in Turkey have been cross-examined within the limits of sampling. In the course of the study, it was found that concepts of honor, domestic violence and patriarchal structure have been key concepts of female criminality, and female criminality in Turkey can be understood in terms of these phenomena.