Effect of different levels of education on economic development in Turkey: A panel analysis
Farklı eğitim düzeylerinin Türkiye?de ekonomik kalkınmaya etkisi: Panel analizi
  1. Tez No: 227643
  2. Yazar: MÜŞERREF HÜSAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSIT TANSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, farklı eğitim düzeylerinin Türkiye'deki reel GSYİH (ve işgücü başına düşen reel GSYİH) üzerindeki etkisini ölçmek amaçlanmıştır ve bu nedenle farklı eğitim düzeyleri ile yaşam standartları arasındaki ilişki panel veri yöntemleri ile tahmin edilmiştir. Çalışmada kullanılan panel veri seti Türkiye'deki 67 ilin 1975-2000 dönemi için bir araya getirilmesi ile elde edilmiştir. Ayrıca, ampirik çalışmada iki model kullanılmıştır: Knowles (1997) tarafından ortaya konulan model ve farklı eğitim düzeyleri ile genişletilmiş Solow modeli. Knowles modelinin panel veri tahmini ortaöğretim düzeyindeki eğitimin reel GSYİH'a en fazla katkı sağladığını ortaya koyarken, genişletilmiş Solow modeli yükseköğretimin işgücü başına reel GSYİH üzerinde en fazla etkiye sahip olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, I aimed to examine the impact of different levels of education on real GDP (and real GDP per workforce) in Turkey, and hence the relationship between different levels of education and the standard of living is estimated by panel data techniques. The panel data set in the study is constructed by pooling 67 provinces of Turkey over the period of 1975-2000. Furthermore, in the empirical work, two models are employed: the model introduced by Knowles (1997) and the augmented Solow model with different levels of education. The panel data estimation of the Knowles?s model implies that the secondary level of schooling has the greatest contribution to real GDP, while the augmented Solow model implies that the higher level of schooling has the largest impact on real GDP per workforce.