Toplumsal kurumlarla ilişkisi içinde eğitim kurumunun suç olgusuna etkisi
  1. Tez No: 12538
  2. Yazar: AYSEL GÜNİNDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLİN İÇLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
11 ÖZET Eğitim kurumu toplumdaki kurumlar içerisinde en önemlilerinden birisidir. Bu kurumun fonksiyonları toplumun diğer kısımlarındaki değişmelere paralel değişme göstermiştir. Bu kurumun dört önemli fonksiyonu vardır. Bunlar: sosyal, kültürel, politik ve ekonomiktir. Toplumda kişilerin genel olarak eğitim düzeyi olanların sosyo-ekonomik statülerinin belirleyicisidir. Suç sosyolojisi içindeki önemli konulardan birisi de eğitim kurumunun suç üzerindeki etkisini bulmaya yönelik tir. Bu çalışmada, her şeyden önce coğrafi, klasik, pozitivist okulların suç teorileri açısından tarihi gelişimi ve eğitim düzeyinin suçlu davranış üzerindeki etkilerini inceledik. Diğer ülkelerde yapılan birçok çalışmada eğitim düzeyi ile suç arasında negatif bir korelasyon olduğunu göstermiştir. Bu nedenle çalışmamızda Türkiye'de eğitim düzeyinin suç oranları üzerindeki etkilerini göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The institution of education is one of the most important institutions in society. The Functions of this institution has changed paralel to the changes in other parts of the society. This institution has four important functions, these are; social, cultural, political and economic function» In society generally persons's educational level deter mines their socio-economic status. In criminal sociology one of the important and - interesting subject is the effects of educational level on criminal behavior. In this study of all, we reviewed the historical development of the theories of crime such as, geographic, classic and pozitivist schools and than we studied the effects of educational level on criminal behavior» Several studies done in different countries showed that there is a negative correlation between the educati onal level and crime. Therefore in this study we tried to sharw the effects of the educational level on crime rates in Turkey.