The determination of motivational factors of sport gambling university students and their personality and psychological differences from non-gamblers
Spor bahisi oynayan üniversite öğrencilerinin bahis oynama güdüleri ve bu öğrencilerin spor bahisi oynamayan öğrencilerden kişisel ve psikolojik farklılıklarının belirlenmesi
- Tez No: 227644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SETTAR KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırma üç aşamalı olarak tasarlanmıştır. Birinci aşamada, spor bahisi oynayan üniversite öğrencileri ile spor bahisi oynamayan üniversite öğrencilerinin kişilik özellikleri ve mali risk-alma tutumları arasındaki farklılıkları belirlemek amaçlanmıştır. İkinci aşamada ise, sporda bahis oynayan üniversite öğrencilerinin bahis oynama güdülerini belirlemek hedeflenmiştir ve üçüncü aşamada ise spor bahisi oynayan öğrencilerin bahis oynama güdüsü ile kişilik ve mali risk-alma tutumu arasındaki ilişkiyi tespit etmek amaçlanmıştır.Araştırmaya, sporda bahis oynayan (n=435) ve sporda bahis oynamamış (n=674) Orta Doğu Teknik Üniversite'sinde öğrenim gören 1109 öğrenci dahil edilmiştir. Araştırmaya katılan deneklerin %63.1'ini erkeler oluştururken (n=700), %36.9'unu bayanlar oluşturmuştur (n=409). Deneklerin yaş ortalaması ise 21.77 ± 2.12'dir.Araştırmada veri toplama aracı olarak, ?Büyük-Beşli Kişilik Ölçeği? (John, Donahue, & Kentle, 1991), ?Yatırım Risk-Alma Tutum Ölçeği? (Nyhus, 1995) ve ?Bahis Güdülenme Ölçeği? (Chantal, Vallerand and Vallieres, 1994) kullanılmıştır.Araştırmanın bulguları, spor bahisi oynayan ve oynmayan üniversite öğrencilerinin kişilik özelliklerinde farklılık olduğunu ortaya koymuştur (p.01). Bununla beraber, spor bahisi oynayan öğrencilerin, spor bahisi oynamalarında en çok içsel-güdülerin etkili olduğu bulunmuştur. Bahis oynayan öğrencilerin, bahis oynama güdülerinde, kişilik, mali risk-alma tutumu ve bahis oynama süresi belirleyici etken olmuştur.Sonuç olarak bu araştırma, daha dışa dönük ve dışa açık öğrencilerin spor bahisi oynamaya ve mali risk-almaya daha eğilimli olduğunu işaret etmektedir. Ayrıca zevk, eğlence ve öğrenme, üniversite öğrencilerini spor bahisine iten başlıça güdüsel etmenler olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was three-fold; to determine the personality and financial risk-taking attitude differences between sports gambling students and non-gambling students, to specify gambling motivations of the sport gambling students and to identify the relationship among personality traits, financial risk-taking attitude and gambling motivations of the students who gamble on sport events.The subject group of this research was composed of 1109 Middle East Technical University students who were participating in sport gambling activities (n=435) and who had never participated in sport gambling activities (n=674). While males were composing the 63.1% (n=700), females composed 36.9% (n=409) of the total research group. The mean age of the subject group was 21.77 ± 2.12.Big Five Personality Inventory (John, Donahue, & Kentle, 1991), Investment Risk Attitude Scale (Nyhus, 1995) and Gambling Motivation Scales (Chantal, Vallerand and Vallieres, 1994) were used in the data collection process of the research.Results indicated that sport gambling students and non-gambling students showed significant differences in personality (p.01). Sport gambling students were primarily motivated with intrinsic motivating factors of gambling. Personality, financial risk-taking attitude and gambling experience accounted for a significant amount on the gambling motivations of sport gambling students.Finally, this study pointed that university students who were more extraverted and more open were more prone to gambling on sport events and were more permissive towards financial risk-taking. Additionally, results revealed that enjoyment, amusement and learning were the primary motivating factors that lead university students towards sport gambling.