The effectiveness of the European Union as a normative power: Human rights conditionality in the case of Turkey
Normatif bir güç olarak Avrupa Birliği?nin etkinliği: Türkiye örneğinde insan hakları koşulluluğu
  1. Tez No: 227660
  2. Yazar: YAVUZ SELİM ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY KAHRAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
In this thesis it is attempted to shed some light upon the limits and effectiveness of the role of the European Union (EU) as a normative power has played in the transformation of Turkish politics especially in the case of human rights issues. First of all, this study reviews the original and current debates over the civilian and normative power Europe ideas, searches to find common elements underlying those accounts and assesses to what extent they offer an adequate categorization of the EU's international significance. One of the main arguments of this thesis is that the EU is generally considered as the catalyst or the anchor of the reform process in the candidate countries to become members. With this in mind, an account of the development of the EU's human rights conditionality vis-à-vis the third countries and the typology of the EU's human rights conditionality within the framework of enlargement are also examined. The massive wave of transformation with regard to human rights issues undertaken in Turkey during its pre-accession relations with the Union is a case point in this thesis. Within the scope of the study, it is attempted to analyze the impact of the EU's human rights conditionality upon the related state of affairs in Turkey with a view to exploring to what extent and under what conditions it could be regarded as the independent variable of the domestic reform process in the country.
Özet (Çeviri)
Bu tezde Avrupa Birliği?nin (AB) normatif bir güç olarak Türk siyasetinin özellikle insan hakları konusunda yaşadığı dönüşümde oynadığı rolün sınırlarına ve etkilerine ışık tutulmaya çalışılmıştır. Öncelikle bu çalışma, sivil ve normatif bir güç olarak Avrupa düşüncesi üzerine orijinal ve güncel olan tartışmaları incelemekte, bunların altında yatan ortak unsurları bulmaya ve bunların AB?nin uluslararası alandaki öneminin sınıflandırılmasına hangi ölçüde katkıda bulunduğunu tespit etmeye çalışmaktadır. Bu tezin temel argümanlarından biri, AB?nin genellikle aday ülkelerin üyelik süreçlerinde yaşadıkları reformlarda bir katalizör ya da dayanak noktası olarak görüldüğüdür. Bu açıdan üçüncü dünya ülkelerine AB?nin sunduğu insan hakları koşulluluğunun gelişimi ve genişleme çerçevesinde, AB?nin insan hakları koşulluluğunun türleri de değerlendirilmektedir. Türkiye?de AB?ye katılım öncesi insan hakları hususunda yaşanan büyük dönüşüm dalgası, bu tezde ele alınan temel hususlardan biridir. Bu çalışmanın kapsamı içerisinde, AB?nin insan hakları koşulluluğunun Türkiye?deki söz konusu durum üzerindeki etkisi; bu şartların ülkede yaşanan reform sürecinde hangi ölçüde ve hangi koşullar altında bağımsız bir etken olarak ele alınabileceği incelenerek analiz edilecektir.