A critical overview of the European Union's involvement in the Israeli-Palestinian conflict resolution process as a normative power
Normatif bir güç olarak Avrupa Birliği'nin İsrail-Filistin çatışma çözüm sürecine dahil olmasına eleştirel bir bakış
  1. Tez No: 469246
  2. Yazar: HÜNKAR ÖZGÜ ALICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖMÜR ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
1970'lerden itibaren, Avrupa Birliği'nin kendine özgü karakteri Uluslararası İlişkiler akademisyenleri arasında, Birliğin uluslararası politikadaki rol kavramı ve kimliği üzerine hararetli bir tartışma yaratmıştır. Bu çerçevede normatif güç kavramı, Birliğin uluslararası profilini, kurucu norm ve prensipleri temelinde açıklamak için ortaya konulmuştur. Soğuk Savaş sonrası dönemde uluslararası sistemdeki köklü değişiklikler, Birliği etkin bir dış politika ve güvenlik politikası kurmak için faaliyetlerini hızlandırmaya zorlamıştır. Soğuk Savaş'ın sona ermesiyle birlikte, Birliğin bu alanlardaki etkinliği akademisyenlerce sorgulanmıştır. Birliğin İsrail-Filistin çatışmasına yönelik eylem ve politikaları özellikle tartışmaların merkezinde olmuştur. Buna ışık tutmak için, bu tez Birliğin İsrail-Filistin çatışma çözüm sürecine bir normatif güç olarak dahil olması üzerine eleştirel bir bakış açısı taahhüt etmektedir. Açık bir kuramsal temel sağlamak için, Birliğin kimliği ve uluslararası politikadaki profili sosyal inşacılık perspektifinden analiz edilmektedir. İnşacı düşünce ekolünün argümanları doğrultusunda, bu tez Birliğin uluslararası kimliğine ve dış politikası üzerindeki etkilerine değinmekte ve normatif güç kavramının ana hatlarını belirtmektedir. Birliğin dış politika ve güvenlik politikası gelişimini ve komşuluk politikasının amaçlarını inceledikten sonra çalışma, Birliğin İsrail-Filistin çatışma çözüm sürecine dahil olmasının analizi ile devam etmektedir. Kapsamlı ve eleştirel bir kavramsal temel sunabilmek için Ian Manners'ın Birliğin prensipleri, eylemleri ve bunlardan doğan sonuçlarının incelenmesine dayanan üçlü analiz metodu kullanılmaktadır. Bu tezin temel argümanı, üye devletlerin politikaları arasındaki uyum eksikliği sebebiyle Birliğin İsrail-Filistin çatışmasında etkili bir aktör profili sergileyemediğidir.
Özet (Çeviri)
Since the 1970s, the European Union's distinctive characteristics have created a lively debate among International Relations (IR) scholars on its role concept and identity in international politics. In this framework, the concept of normative power was coined to explain the international profile of the Union on the basis of its founding norms and principles. In the post-Cold War era, dramatic changes in the international system have forced the Union to accelerate its initiatives to establish an effective foreign and security policy. With the end of the Cold War, the Union's effectiveness in these fields has been questioned by scholars. The Union's actions and policies towards the Israeli-Palestinian conflict have particularly been at the center of discussions. To shed light on this, this thesis undertakes to present a critical perspective on the Union's involvement in the Israeli-Palestinian conflict resolution process as a normative power. To provide a clear theoretical ground, the Union's identity and profile in international politics are analysed from a constructivist point of view. In accordance with the arguments of the constructivist school of thought, this thesis addresses the Union's international identity and its impact on foreign policy, and outlines the concept of normative power. After an examination of the Union's foreign and security policy evolution and its objectives in its neighbourhood policy, the study proceeds to an analysis of the Union's involvement in the Israeli-Palestinian conflict resolution process. In order to present a comprehensive and critical conceptual basis, Ian Manners's triple analysis method, which is based on examining the Union's principles, actions and outcomes arising from these is used. The main argument of this thesis is that because of the lack of consistency in the policies of member states, the Union cannot portray an effective actor profile in the case of the Israeli-Palestinian conflict.