Exploring technology integration approaches and practices of preservice and in-service English language teachers
Hizmet öncesi ve hizmet içi İngilizce öğretmenlerinin teknoloji bütünleşmesine yaklaşımları ve tutumları
  1. Tez No: 227662
  2. Yazar: METE AKCAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETİL ERÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada Ankara, Türkiye' deki özel okullardaki teknoloji bütünleşmesi İngiliz Dili Öğretimi açısından üç boyutta incelendi. İlk olarak, hizmet-içi ve hizmet-öncesi öğretmenlerin bilgisayar kullanım sıklıkları/çeşitleri, bilgisayar yeterlilik düzeyleri, teknoloji kullanımına engel olarak düşündükleri unsurlar ve bilgisayarlara karşı olan tutumları incelendi. Sonra, bu unsurlar yaş, cinsiyet, iş tecrübesi, kurumsal faktörler ve hizmet içi/ öncesi olma gibi teknoloji kullanımı etkileyen öğeler açısından incelendi. Son olarak, öğretmenlerin dil öğretiminde teknoloji kullanımına verdikleri eğitimsel değer ve etkili teknoloji bütünleşmesi üzerindeki düşünceleri irdelendi.Bahsedilen hedeflere ulaşmak için anket ve yüz yüze mülakatlar yardımıyla hem nicel hem de nitel türde veri toplandı. Bu çalışmada örneklem alınan kurumlar teknik altyapıları birbirlerinde farklılıklar gösteren özel üniversitelerdi. Öğretmenlerden toplam 182 adet anket toplandı, bunlardan 120'si hizmet içi 62'si hizmet öncesi öğretmenlerden toplandı. Bunun yanında 8 hizmet içi ve 4 hizmet öncesi öğretmenle yüz yüze mülakat yapıldı.Bulgular öğretmenlerin okuldaki bilgisayar kullanımları sınırlı seviyede olduğunu gösterdi. Bunun yanında, öğretmenlerin bilgisayarları dersle ilgili sebeplerden okul dışında fazla kullandıkları ve teknoloji yeterliliklerinin yüksek seviyede olduğu görüldü. Ayrıca, yaş, cinsiyet ve öğretmenlerin çalıştıkları kurumların öğretmenlerin teknoloji kullanım miktarlarını ve yeterliliklerini etkiledikleri görüldü. Teknoloji kullanımın eğitimsel değeri konusunda öğretmenler bu tarz uygulamaların onların derslerini daha öğrenci merkezli yapabileceği konusunda hemfikir oldular. Bununla beraber, temelde öğretmenler sadece teknolojiyi ?öğretmen-araçları? olarak kullanmaktan bahsedip öğrencileri kendi başlarına çalışmaya ve yüksek düşünme aktivitelerine iten ?öğrenci-araçları? olarak kullanımlarından habersiz göründüler.Bu kullanım istatistikleri göz önüne alındığında, özel olmalarına rağmen örneklem alınan üniversitelerdeki teknoloji altyapısının öğretmenlerin kişisel ihtiyaçlarını dahi karşılamaya yetmeyecek derecede yetersiz olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca, Türkiye'deki okulların, özel dahi olsalar, hala birinci düzey engellerle savaştığı görüldü ve bu eksikliğin teknoloji bütünleşimine yönelik görüş eksikliğinden kaynaklanabileceği düşünüldü. İngiliz Dili Öğretimi'nde teknoloji kullanımına verilen eğitimsel değere gelince, öğretmenleri teknik yetersizliklerle daha fazla düşündürdüğü ve bu sebeplerden gerçek anlamda derste teknoloji kullanımı konusunda düşünmedikleri görüldü. Bunun yanında, lisans eğitimi boyunca sunulan bilgisayar derslerinin doğru eğitim aktivitelerinin eksikliğinden dolayı öğretmenleri sınıfta etkili teknoloji kullanımı konusunda eğitmedikleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, three aspects of technology integration in English Language Teaching within the context of private universities in Ankara, Turkey were investigated. Firstly, preservice and in-service teachers? computer usage frequencies/types, computer competence levels, perceived barriers to technology integration and attitudes toward computers were explored. Then, factors (age, gender, work experience, institutional factors being preservice or in-service) that might potentially affect the findings of the first research question were examined. Finally, the educational value preservice and in-service teachers assigned to technology usage in their language teaching practices and their ideas on effective technology integration were scrutinized.In order to reach aforementioned goals, both qualitative and quantitative data were collected with the help of a questionnaire and semi-structured face-to-face interviews. The institutions sampled in this study were all private universities, the infrastructure of which varied drastically. A total of 182 questionnaires collected from the teachers (in-service N=120, preservice N=62), as well as eight in-service and four preservice teachers were interviewed.The findings indicated that teachers used computers at their schools at limited frequency. It was also found that they indicated high levels of instructional computer usage outside the school and technology competence. It was also seen that age, gender and the institutions the teachers worked at affected their technology usage and competence levels. As for the educational value assigned to technology usage in their language teaching, the teachers indicated that technology would help make their lessons more student centered. However, the teachers mainly mentioned using technology as teacher tools rather student tools which help foster higher order thinking skills and learner autonomy.Keeping the usage statistics in mind, it was concluded that the schools, even though all of them were private, lacked computer infrastructure to the point that the teachers had difficulty even to use computers for their personal purposes. It was also concluded that the schools in Turkey were still at the stage of fighting with first-order barriers, even at private institutions, indicating that a vision towards technology integration lacks. As for the educational value assigned to computer usage in ELT, it was concluded that institutional barriers were more of a concern for the teachers as they did not have a chance to delve into actual instructional usage and the ICT courses at college were not preparing the teachers for effective technology integration due to lack of proper training activities.