Turkish world music: Multiple fusions and authenticities
Türk dünya müziği: çokkatlı sentezler ve otantisiteler
  1. Tez No: 227682
  2. Yazar: KORAY DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Bu tez Türkiye'de dünya müziği örneği aracılığıyla belirli bir küresel kültürel formun küresel olan tarafından yerel olarak tariflenen ve inşa edilen alanda hangi söylemsel mekanizmalar aracılığıyla üretildiğini incelemektedir. Yerele ait olduğu düşünülen farklı müzikal formların ve de temaların belirli bir dünya müziği kategorisi içerisinde nasıl eklemlendiği ve bu kaynaklara el konulduğu ve de aktörlerin farklı piyasa stratejileri incelenerek yerellikte küresel kültürel formların üretim süreçlerinin karmaşık yapısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Küreselden yerele uzanan kurgusal süreklilikte konumlanan söylemsel topografyaların tespiti ile, bu ticari kategorinin belirli bir yerellikte ortaya çıkan farklı alt türlerindeki söylemsel derlemeler, eklemlenmeler ve de yerdeğiştirmelerin dinamikleri kavranmaya çalışılacaktır. Bu çalışma yerelliği, küresel kültürel metaların üretiminde belirli bir söylemler dizgesinin rekabet içinde olduğu ve eklemlendiği bir mekan olarak görmektedir. Bu anlayışla koşut olarak tez Türkiye'de dünya müziği kategorisi aracılığıyla üretilen yerelin ne olduğunu araştırmaktadır. Çalışma aynı zamanda belirli bir yerellikte bir küresel kültürel formun söylemsel üretim süreçlerini inceleyerek literatürdeki küresel yerel etkileşimine dair kuramsal tartışmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation investigates the case of world music in Turkey as an illustration of the discursive mechanisms involved in the production of a global cultural form from what the globality has defined as the `local?. The study attempts to show the complicated nature of the process by examining how the musical forms and themes supposedly belonging to the `local? are incorporated into and appropriated in the discourses associated with world music and into the corresponding strategies of the actors. The discursive compilations, articulations and dislocations taking place in the subspecies of the commercial category of world music in a particular locality are investigated by mapping the discursive topographies on the imaginary continuum from the global to the local. This study views locality as a space where a repertoire of discourses are contested and articulated in the production and consumption of global cultural commodities. In line with this understanding, this dissertation also investigates what is the local as it is produced through the particular brand of world music in Turkey. The study also aims to contribute to the theoretical discussions in the literature on the interaction between the global and the local by looking at the production of a global cultural form in a particular locality.