An analysis of Mary Shelley's Frankenstein and Robert L. Stevenson's Dr. Jekyll and Mr. Hyde in relation to lacanian criticism
Mary Shelley'nin Frankenstein ve Robert L. Stevenson's Dr. Jekyll and Mr. Hyde eserlerinin lacancı eleştiriye göre incelenmesi
- Tez No: 227681
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DÜRRİN ALPAKIN MARTİNEZ CARO
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Bölümü
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez Mary Shelley'nin Frankenstein ve Robert Louis Stevenson'ın Dr. Jekyll and Mr. Hyde eserlerinin Lacancı arzu, yabancılaşma ve cinsellik kavramlarına göre bir analizini yapmaktadır. Bunu, Lacancı psikanalitik edebi eleştiriyle ilgili kısa ve öz bir bilgi vererek ve bu bilgiyle arzu, yabancılaşma ve cinsellik kavramlarının ilişkisini göstererek başarmaktadır. Ele alınan romanlardaki ana karakterlerin incelenmesiyle, bu çalışma, bahsedilen kavramların Lacancı sembolik düzen ve dilin etkisi ile oluştuğunu ortaya koymaktadır. Diğer bir deyişle, bu çalışmada insanın kişilik oluşumunun arzu, yabancılaşma ve cinselliğin meydana çıktığı bilinçaltında gerçekleştiği savunulmaktadır. Bu Gotik romanların her ikisinde de karakterlerin kişilikleri onların sembolik düzendeki hayat tecrübeleriyle oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis carries out an analysis of Mary Shelley?s Frankenstein and Robert Louis Stevenson?s Dr. Jekyll and Mr. Hyde by focusing on the Lacanian concepts of desire, alienation and sexuality. It achieves this by providing brief background information about Lacanian psychoanalytic literary criticism and the relations of this criticism with the concepts of desire, alienation and sexuality. Through the analysis of the main characters in the mentioned novels, this study asserts that these concepts are structured with the effect of the Lacanian symbolic order and the language. In other words, in this study, it is argued that the formation of the human personality takes place in the unconscious, where desire, alienation and sexuality are formed. In both of these Gothic novels, the personalities of the characters are structured in relation to their life experience in the symbolic order.