The impact of modern retailing on the prices of fast moving consumer goods: Evidence from Turkey
Modern perakendeciliğin hızlı tüketim malları fiyatları üzerine etkileri: Türkiye örneği
- Tez No: 227683
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL TAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
In Turkey, the retailing sector is in a modernization process with the increase in the market share of supermarkets since 1990s. This process has important implications on general economy with changing consumption characteristics. This thesis analyzes the impact of increasing market share of supermarkets on the prices of fast moving consumer goods in traditional retailers. By means of a household panel, a panel data econometric approach is used for assessing the impacts of different supermarket formats between 2002 and 2006 in 12 sectors. The results indicates that increasing market share supermarkets decreases the price levels observed in traditional retailers in some of the sectors and these impacts vary according to supermarket formats and sectors.
Özet (Çeviri)
Türkiye?deki perakendecilik sektörü, süpermarketlerin pazar payının artması ile birlikte 1990?lardan bu yana önemli bir dönüşüm sürecinden geçmektedir. Değişen tüketim alışkanlıkları ile birlikte bu sürecin ekonomiye genel olarak önemli etkileri bulunmaktadır. Bu tezde süpermarketlerin artan pazar payının geleneksel perakendecilerdeki hızlı tüketim malları fiyatları üzerine olan etkisi incelenmektedir. Değişik süpermarket formatlarının 2002 ve 2006 yılları arasında, 12 sektördeki etkilerini incelemek için hane halkı tüketim paneli yardımı ile panel veri metodu kullanılmıştır. Sonuçlar, süpermarketlerin pazar payındaki artışın, geleneksel perakendecilerde gözlenen fiyatları bazı sektörlerde düşürdüğünü, bu etkinin süpermarket formatlarına ve sektörlere göre değiştiğinin göstermektedir.