Tracing the footsteps of the young Leibniz in the labyrinth of the continuum
Genç Leıbnız?in süreklilik labirentindeki adımlarının izinde
  1. Tez No: 227687
  2. Yazar: EMRE EBETÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ PARKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, Gottfried Wilhelm von Leibniz'in erken dönem felsefesinde süreklilik labirentinden çıkış çabalarını anlatmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın temel güdüsü, Leibniz'in labirente adım atışının ve bununla birlikte labirentin sorunlarıyla yüzleşmesinin incelenmeye değer olduğuna olan inançtır. Temel alınan bu görüş ışığında, sürekliliğin oluşumu probleminin genç Leibniz için nasıl bir anlam taşıdığı, labirentin hangi kavramlar ve metafizik problemlerle ilişkili olduğu ve Leibniz'i labirentten çıkış çabasında zorlayan güçlüklerin neler olduğu tartışılmıştır. Daha da önemlisi, Leibniz'in ilk çalışmalarında bu güçlüklere ne tür yanıtlar verdiği, ne gibi çözümler ürettiği ve neden ve nasıl fikir değişikliklerine gidip sürekliliğin oluşumuna dair farklı kavrayışlar geliştirdiği aktarılmaya ve açıklanmaya çalışılmıştır. Leibniz'in labirentten çıkış yolu bulma çabasını incelerken, 1666-1675 yılları arasında yazmış olduğu kimi yazılar incelenmiş, süreklilik labirentiyle doğrudan ilişkili olan yazılar üzerinde özellikle durulmuştur. Çalışma boyunca, Leibniz'in sürekliliğin oluşumu problemine yönelik vermiş olduğu geometrik, fiziksel ve metafizik açıklamalar arasındaki farklar ve geçişler irdelenmiş ve bununla ilgili olarak hareketin ve `conatus' kavramının birleştirici rolüne özellikle odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is an attempt to explicate Gottfried Wilhelm von Leibniz?s search for a way out of the labyrinth of the continuum in his early years of philosophizing. The main motive of the study is the belief that it would be worthwhile to see how Leibniz initially goes into the labyrinth and comes across with the riddles contained in it. Accordingly, this thesis is intended to discuss what the problem of the composition of the continuum is for the young Leibniz, which concepts and metaphysical problems are associated with the labyrinth, and what particular difficulties challenge Leibniz in his struggle. More importantly, the study seeks to delineate how Leibniz responds to these difficulties, what kinds of solutions he suggests, and how and why he changes his mind and offers different accounts concerning the composition of the continuum in his early writings. In this search for a way out of the labyrinth, some of the early writings of Leibniz written between 1666 and 1675 were studied with a particular emphasis on those directly related with the labyrinth of the continuum. During the study, the differences and transitions between geometrical, physical, and metaphysical accounts concerning the problem of the composition of the continuum were examined with a special focus on the bridging role of `motion? and the notion of `conatus.?