The formation of the self as mental unity and moral agency in Hume's philosophy
Hume?un felsefesinde zihinsel birlik ve ahlaksal aracı olarak ben?in oluşumu
- Tez No: 227688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVİD GRÜNBERG
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tez David Hume'un felsefesinde ben'in kuruluş süresince ortaya çıkan aşamaları incelemeyi amaçlamaktadır. Hume'a göre, ben ? bir kişinin bilincinde olduğu yaşamının bütünü ? olarak tanımlayabileceğimiz yalın ve tikel bir izlenime sahip değiliz. Buna rağmen, dikkate alınması gerekli kişisel bir özdeşlik idesine sahibiz. Hume bu ideyi algılarımızın geçiciliğine dikkat çekerek açıklamaya girişir ve bundan hepimizin birer farklı algılar demeti olduğumuz sonucunu çıkarır. Ancak, böyle bir düşünüşün sonucunda, gurur ve tevazu gibi dolayımlı tutkuların gerektirdiği `ben idesi' ile zihinselliğin çağrıştırdığı `ben idesi' arasındaki ilişkinin yeterli bir açıklamasını vermeyi başaramadığını ileri sürer. Bu tezde, `ben'in sözkonusu iki yanının çelişmediği, ancak birlikte-varolduklarından sözetmenin daha doğru olduğu; `ben'in sözkonusu iki yanının bu türden birlikte-varoluşunun, görgül bir kanıt olarak kabul edilmesi gerektiği gösterilmeye çalışılmaktadır. Bu, ben'in sadece bir algılar demeti olmadığı, ancak en azından algıların ilişkisel bütünlüğünün çok özel bir biçimi olduğu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation proposes to analyze the stages in the formation of the idea of self in Hume?s philosophy. According to Hume we have no a simple and individual impression that we can call the self ? where the self is the totality of conscious life of a person. Nevertheless, we do have an idea of personal identity that must be accounted for. He begins his explanation of this idea by noting that our perceptions are fleeting, and he concludes from this that all we are is a bundle of different perceptions. But as a result of such a consideration Hume argues that he failed to find sufficient account for the relation between the idea of self involved in the indirect passions of pride and humility and the idea of self associated with its mental aspect. In this dissertation it is attempted to show that these two aspects of the self do not contradict, but rather they co-exist, and such a co-existence of the two aspects of the self should be recognised as an empirical fact. This means that the self is not a mere bundle of perceptions, but it is at least a very peculiar form of the relational unity of perceptions.