The role of attachment dimensions, relationship status, and gender in the components of subjective well-being
Bağlanma boyutları, ilişki durumu ve cinsiyetin öznel iyi oluşun boyutları üzerindeki rolü
  1. Tez No: 227693
  2. Yazar: ZEYNEP ZELAL KANKOTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN TEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmada, bağlanma boyutları, ilişki durumu ve cinsiyetin öznel iyi oluşun olumlu duygu, olumsuz duygu ve yaşam doyumu boyutları üzerindeki rolü incelenmiştir. Araştırmaya Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nden araştırmaya katılmaya gönüllü olan 389 (288 kadın, 101 erkek) öğrenci katılmıştır. Öğrencilere Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Pozitif ve Negatif Duygu Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkenleri olan bağlanmanın kaygı boyutu, bağlanmanın kaçınma boyutu, cinsiyet (dummy değişken) ve ilişki durumunun (dummy değişken) öznel iyi oluş halinin boyutları olarak tanımlanan yaşam doyumu, pozitif duygu ve negatif duyguyu yordama gücünü incelemek için üç farklı adımsal çoklu lineer regrasyon analizi yapılmıştır. Sonuçlar, bağlanmanın kaygı ve kaçınma boyutları ile cinsiyetin yaşam doyumunu yordadığını göstermiştir. Sonuçlar, ayrıca, bağlanmanın kaçınma boyutunun positif duyguyu; bağlanmanın kaygı boyutunun ise negatif duyguyu yordadığını ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the role of attachment dimensions, relationship status, and gender in subjective well-being. The participants were 389 (288 females, 101 males) volunteered students from the Faculty of Education at Middle East Technical University. Three questionnaires, namely Experiences in Close Relationships Inventory (ECRI) Satisfaction with Life Scale (SWLS), and Positive and Negative Affect Schedule (PANAS) were administered to the students. Three separate stepwise multiple linear regression analyses were conducted to examine the predictive power of the avoidance dimension of attachment, anxiety dimension of attachment, gender (coded as dummy variable), and relationship status (coded as dummy variable) on three components of subjective well-being identified as positive affect, negative affect, and satisfaction with life. Findings revealed that avoidance dimension of attachment, gender, and anxiety dimension of attachment predicted the life satisfaction of university student as measured by Satisfaction with Life Scale. Results also yielded that avoidance dimension of attachment predicted positive affect scores of the students whereas anxiety dimension of attachment predicted negative affect scores of the students as measured by Positive Affect and Negative Affect subscales of Positive and Negative Affect Schedule (PANAS)