The pattern and process of urban social exclusion in İstanbul
İstanbul'da kentsel sosyal dışlanmanın örüntüsü ve süreci
  1. Tez No: 227706
  2. Yazar: ÖZLEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HELGA RİTTERSBERGER-TILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu tezin temel amacı, İstanbul kentinde son dönemde gecekondu ve tarihikent merkezi alanlarında uygulanan kentsel dönüşüm projelerinin kentinsosyo-mekansal yapısını/örüntüsünü ?diğerleri?ni dışlayarak bazı sosyalsınıflar lehine ?hijyenik? mekan yaratma hedef ve çabasıyla nasıl yenidenyapılandırdığını analiz etmektir. Tezin kavramsal çerçevesi, temel olarak,Henri Lefebvre'nin (toplumsal) kentsel mekanı incelemek için kullandığıkavramlar setine dayanmaktadır. İstanbul'daki kentsel dönüşüm projelerinikonu alan tezin alan araştırmasında çok çeşitli niteliksel veri toplamayöntemleri kullanılmıştır. Bu tez, İstanbul kentinde hızla artan kentseldönüşüm projeleri hakkında yapılan araştırmada iki temel noktayıtartışmaktadır: Birinci olarak, devletin, özellikle TOKİ'nin, güçlü rolü ile2000'li yıllardan itibaren İstanbul'un kentleşme tarihinin özgün bir dönemiolduğu. İkinci olarak ise, gecekondu ve tarihi kent merkezi alanlarındayaşayanların bu süreçte sadece yaşam alanlarından zorla tasviyeedilmediği, aynı zamanda toplumsal ve mekansal olarak kent merkezindendışlandığı.
Özet (Çeviri)
The main aim of the thesis is to analyse the recent socio-spatial patterns ofIstanbul, in which squatter areas on publicly-owned land (gecekondu) andold historical centre of the city are subjected to regeneration projects,under the impact of making Istanbul a ?purified? place for the significantsocial classes via exclusion of the ?others?. The formulations of HenriLefebvre for analysing the production of (social) space are used as theconceptual framework of the thesis. To reveal the case study, the recenturban regeneration projects in Istanbul, a wide range of qualitative datacollection techniques and methodology, documentary analysis, in-depthinterviews, participant observations, which will pave a way to understandthe complex relations among social and spatial formations, are used.According to the analysis on the acceleration of urban regenerationprojects in the city of Istanbul, the thesis argues two main points: Firstly,the specificity of urbanisation period in Istanbul after 2000 is characterisedwith the strong role of the central state, mainly MHA. Secondly, the people,who are living in the gecekondu areas and old historical centres in theinner city are not only evicted from their living spaces, they are alsosocially and spatially excluded from the city centres.