Faith based organizations in the struggle against poverty Deniz Feneri Welfare and Solidarity Association Sample of Ankara branch
Yoksullukla mücadele eden inanç temelli organizasyonlar: Deniz Feneri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Ankara Şubesi örneği
  1. Tez No: 227707
  2. Yazar: ARDA DENİZ AKSULAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SENCER AYATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Avrupa genelinde sosyal refah rejimlerinin eski gücünü kaybetmesiyle beraber, insanlığın temel problemlerinden biri olan yoksulluk alanında var olagelen sorunlar yeniden belirgin biçimde kendini hissettirmeye başlamıştır. Ancak, bu dönemde, zaten ekonomik alana müdahalesi tartışmalı olan devlet aygıtı, yoksulluk gibi sorunlara da eskisi kadar müdahale etme gücünden de yoksun kalmıştır. Refah yıllarının yaşandığı periyotta temel olarak modern devletin doldurduğu refah alanında, 1980'lerden sonraki dönemde yeni nesil sosyal yardım organizasyonları ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu örgütlerden bir kısmı; yapılanışında, işleyişinde belli dini motivleri, araçları, kavramları, söy1emleri taşıyan ve bir refah fonksiyonunu yerine getiren kurumlar şeklinde tanımlanan ?inanç temelli organizasyonlar?dır. Günümüzün inanç temelli sosyal yardım organizasyonları, çok geniş bir alana yayılmakta, silahlı örgütlerin kollarından ibadet merkezlerine kadar değişik aktiviteler yürüterek sosyal refah fonksiyonunu yerine getirmektedirler. Bu çalışma inanç temelli organizasyonları, Türkiye'de bir sivil toplum örgütü olan Deniz Feneri Derneği Ankara Şubesi örneğinde tartışmakta, bu bakımdan dünyada yeni yeni sorgulanmaya başlanan ve Türkiye'de ilk örnekleri görülebilecek bir kavramı tartışmaya açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the power loss of welfare regimes in Europe, the problems which have always existed in the field of poverty started to reemerge as the one of the primary matters of humanity. However, in this period, the state whose intervention to economy was being already argued was deprived of the ability of intervention to the issue of poverty. After 1980s, the new generation social aid organizations emerged in the area of welfare, which was covered by the modern state institutions before. Some of these organizations can be titled as ?faith based organizations? (FBOs) which are the organizations that refer directly or indirectly to a religion or religious values, and they function as welfare providers or as political actors. Today, faith based social aid organizations disperse into a wide area, from the sub groups of armed organizations to worship centers of several religions. These organizations perform a welfare function by carrying a number of activities. This study examines the FBOs in the sample of a non-governmental organization, Deniz Feneri (Light House) Association in Turkey. In this regard, the study opens a discussion for a new concept for the world as well as for Turkey.