Russian diaspora and the politics of Russian nationalism in the post Soviet era
Sovyet sonrası dönemde Rus diasporası ve Rus milliyetçilik siyaseti
  1. Tez No: 227705
  2. Yazar: BURCU FADİME DEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
This thesis examines how Russian political elites and intellectuals have approached the issues of Russian nation and diaspora since 1991. This thesis observes that while Boris Yeltsin and Vladimir Putin claim to advocate a civic definition of a nation in the boundaries of Russia; they extend the definition of Russian nation to cover the `Russian diaspora' as well. This thesis argues that the inclusion of the term Russian diaspora in Russian discourse of nationalism has paved the way for developing a consensus about Russia's new identity among its political elites and intellectuals. Accordingly, Russia which is defined as a homeland of ethnic Russians identifies itself as the protector of the rights of Russians in ex-Soviet republics. Moreover, this diasporic politics has been used to legitimate the Russian engagement in the internal and external affairs of post-Soviet states. Nevertheless, as this thesis demonstrates, ethnic Russians residing in the post-Soviet states have significant diversity in terms of their political orientations towards Russia.There are five parts in this thesis. After the introduction, the first chapter explains the role of Russian diaspora in the politics of Russian nationalism under Yeltsin and Putin. While the second chapter examines intellectual approaches to the issues of Russian national identity and diaspora, the third chapter focuses on the conditions of ethnic Russians in the post-Soviet states. The final part is the conclusion.
Özet (Çeviri)
Bu tez, 1991 sonrasında Rus siyasi elitlerinin ve entellektüellerinin Rus milleti ve diasporası meselelerine nasıl yaklaştıklarını araştırmaktadır. Tez, Boris Yeltsin ve Vladimir Putin?in Rusya sınırları içinde ulusun sivil tanımını savunduklarını iddia ederken Rus milleti tanımını Rus diasporasını içerecek şekilde genişlettiklerini düşünmektedir. Bu tez, Rus diasporası kavramının Rus milliyetçilik söylemine dahil edilmesinin Rusya?nın yeni kimliği konusunda siyasi elitler ve entellektüeller arasında bir oydaşmanın oluşmasına yol açtığını ileri sürmektedir. Buna göre Rusya, etnik Rusların anavatanı olarak tarif edilmektedir ve Moskova kendisini eski Sovyet Cumhuriyetlerindeki Rusların haklarının koruyucusu olarak tanımlamaktadır. Ayrıca bu diaspora politikası Rusya?nın yeni bağımsızlığını kazanan Sovyet sonrası devletlerin iç ve dış işlerine müdahelesini meşrulaştırdığı savunmaktadır. Bununla beraber, tez yeni bağımsızlığını kazanan Sovyet sonrası devletlerde yaşayan Rus nüfusun politk yönelimlerinde önemli farklılıklar barındıklarını göstermektedir.Tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş olan birinci bölümü, Yeltsin ve Putin dönemlerinde Rus milliyetçilik siyasetinde Rus diasporasının rolünü inceleyen ikinci bölüm takip etmektedir. Üçüncü bölüm Rus ulusal kimliğine ve diasporaya yönelik entellektüel yaklaşımları araştırırken, dördüncü bölüm yeni bağımsızlığını kazanan Sovyet sonrası devletlerde yaşayan etnik Rusların konumuna odaklanmıştır. Beşinci bölüm ise sonuç kısmıdır.