Appropriateness of a cognitive approach to Donald Davidson's meaning theory
Donald Davidson'ın anlam teorisine bilişsel bir yaklaşımın uygunluğu
- Tez No: 227708
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı Donald Davidson'ın anlam teorisine bilişsel bir yaklaşımın uygunluğunu tartışmaktır. Davidson, doğal bir dil için uyarlanmış doğruluk teorisine, o dil için anlam teorisi olarak yaklaşılabileceğine dair bir öneride bulunmuştur. Davidson'a göre bir anlam teorisi ampirik bir teoridir. Doğruluk teorisini sınırlayıp semantik kavramlara başvurmadan bir anlam teorisi olarak kullanılmasına uygun hale getiren radikal yorumlama kavramı bu ampirik araştırmanın merkezindedir. Davidson'ın önerisini ve radikal yorumlama kavramını sunuşundaki amacı gerçek dil kullanıcılarının semantik yeterliliğini tanımlamak değil, anlam kavramına ışık tutmaktır. Fakat Davidson'ın projesinin tanımlamayı amaçlamadığı bu yeterlilik, bilişsel yaklaşımın açıklaması gereken ana konudur. Bu çalışmada doğruluk teorisinin dil kullanıcılarının semantik yeterliliğini temsil edip edemeyeceği tartışılmıştır. Böyle bir temsil iddiası için a priori neden olmamasına karşın, bilişsel yaklaşımın?iddiayı test edilebilir hale getiren doğru varsayımlarla? bizi ampirik araştırma programına yönlendirebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss the appropriateness of a cognitive approach to Donald Davidson's meaning theory. Davidson makes the bold proposal that a truth theory, modified for a natural language, may be treated as a meaning theory for that language. According to Davidson, a meaning theory is an empirical theory. Radical Interpretation is at the center of such an empirical inquiry which places restrictions on the truth theory to make it suitable as a meaning theory without appeal to semantic notions. Davidson?s aim in presenting this bold proposal and radical interpretation is to shed light on the concept of meaning, not to define the actual semantic competence of language users. But what Davidson?s project does not aim to define is the main thing that a cognitive approach must account for. Whether a truth theory can represent the semantic competence of language users is discussed in this work. It is concluded that, although there is no a priori reason for such a representation claim, the cognitive approach?with the right assumptions to make the claim testable?can lead to an empirical research programme.