Social market economy: A discursive framework for European social model
Sosyal piyasa ekonomisi: Avrupa sosyal modelinde söylemsel bir çerçeve
  1. Tez No: 227710
  2. Yazar: SEDA ATABAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GALİP YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez temelde, Avrupa Sosyal Boyutu'nun Avrupa entegrasyon sürecinin ilk döneminden, 2000 yılında gerçekleştirilen Lizbon Zirvesi'ne ve 2003 tarihli Avrupa Birliği Taslak Anayasası'nın oluşturulmasına kadar geçen süreçteki gelişimini incelemektedir. Refah devletinin dönüşümü bağlamında, sosyal politikanın Avrupa Birliği düzeyinde değişen rolünü araştırırken, aynı zamanda Avrupa Sosyal Modeli ve Sosyal Piyasa Ekonomisi arasında kurulan normatif ve söylemsel bağlantıları açıklamaya çalışmaktadır. Sosyal Piyasa Ekonomisi'nin teorik temelleri ve Almanya'daki uygulamasının incelenmesini takiben, tez, çeşitli Avrupa'lı aktörlerin, yapısı gereği muğlak olan bu kavramı, Avrupa Sosyal Modeli çevresinde kurgulanmış bir Avrupa Siyasi Kimliği'nin yerleştirilebileceği kapsamlı bir çerçeve olarak nasıl kullandıklarını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis mainly scrutinizes the evolution of European Social Dimension from the early period of the European integration to the Lisbon Summit of 2000 and the formation of the draft EU Constitution in 2003. While the focus is on the changing role of social policy at the European Union level during the period of welfare state transformation, the thesis tries to lay down the normative and discursive linkages constructed between the concepts of European Social Model and the Social Market Economy. Subsequent to the inquiry made into the theoretical foundations of the Social Market Economy and its practice in Germany, the thesis discusses how diverse European actors employ the concept, which is ambiguous in nature, as a comprehensive framework within which a European political identity that may be constructed around European Social Model could be grounded.