Critical thinking skills of prospective teachers: Foreign language education case at the Middle East Technical University
Öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerileri: Orta Doğu Teknik Üniversitesi yabancı dil öğretmenliği örneği
  1. Tez No: 227711
  2. Yazar: DİDEM TUFAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN KİRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yabancı Dil Eğitimi Bölümü'nde öğrenim gören öğretmen adaylarının eleştirel düşünme seviyeleri ve tanımları incelenmiştir. Bu araştırma ile mevcut durumun ortaya konması ve öğretmen yetiştirme alanında eleştirel düşünme ile ilgili olarak yapılabilecek çalışmalara bir temel oluşturulması ve bu sayede program geliştirme ve öğretim alanına katkı sağlanması hedeflenmiştir.Çalışma kapsamında, veri analizi, hem nitel ve hem de nicel veri analizi yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında Watson-Glaser Eleştirel Akıl Yürütme Ölçeği (WGEAGÖ) form YM'nin Türkçe versiyonu ile öğrenci bilgi formundan oluşan bir anket kullanılmııştır. Veriler, 2007-2008 Akademik Yılı Bahar Dönemi'nde, Yabancı Dil Eğitimi Bölümü 3. ve 4. sınıflarında öğrenim gören 103 öğretmen adayından toplanmıştır.Çalışma sonuçları, öğretmen adaylarının WGEAGÖ ile ölçülen eleştirel düşünme seviyelerin orta düzeyde olduğunu göstermiştir. Ayrıca, analiz sonuçları, bildirilen okuma alışkanlığı, akademik başarı ve cinsiyet değişkenlerinin öğretmen adaylarının WGEAGÖ ile ölçülen eleştirel düşünme seviyleri üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. Ayrıca, sonuçlar, öğretmen adaylarınıın ortak bir eleştirel düşünme aktivitesine işaret etmediklerini ve eleştirel düşünme aktiviteleri ile ilgili olarak basit ve belirisiz açıklamalar yaptıklarını göstermiştir. Katılımcıların eleştirel düşünme tanımları incelendiğinde, eleştirel düşünmenin genellikle bir bilişsel beceri olarak algılandığı görülmüştür. Ek olarak, sonuçlar eleştirel düşünmenin tanımıyla ilgili olarak alanyazına dayanan bir algılamadan daha çok genel geçer bir bakış açısı olduğunu göstermiştir.Çalışma sonuçları, öğretmen adaylarının, eleştirel düşünebilen bireyler yetiştirebilmek için gerekli olan, eleştirel düşünme anlayışına ve becerilerine sahip olmadıkları biçiminde yorumlanabilir. Bu nedenle, öğretmen yetiştirme programlarında eleştirel düşünmenin geliştirilmesi için, program yenileme faaliyetleri, projeler ve araştırma faaliyetlerinin geliştirilmesi ve uygulanması uygun bir alternatif olacaktır.
Özet (Çeviri)
This research examined the critical thinking (CT) skills and conceptions of prospective teachers studying at Foreign Language Education Department at Middle East Technical University. In this way, the study intended to contribute to the field of curriculum and instruction by pointing to the currents status while constituting a basis for further actions in teacher education in terms CT.In this research, data analysis was carried out through both quantitative and qualitative analysis. A survey, including Student Information Form, and Watson and Glaser Critical Thinking Appraisal- Form YM Turkish version were utilized for data gathering. Data were collected from 103 prospective teachers in the junior and senior level during the Spring Semester of 2007- 2008 Academic Year.Results demonstrated that the critical thinking (CT) levels of prospective teachers assessed by WGCTA are in medium level. In addition, WGCTA-YM cannot be predicted from reported regular reading activity, CGPA, and gender. Besides, results showed that, prospective teachers make rudiment or vague statements about critical thinking activities and do not point to a common instructional activity. In terms of critical thinking definitions, prospective teachers mostly perceive CT as a cognitive skill. Furthermore, there is a common sense view of CT rather than an understanding based on literature.The results revealed that prospective teachers are short of the essential CT skills and the CT comprehension to be able to raise individuals with CT ability. Therefore, curriculum renovation movements, projects, and research studies to improve critical thinking skills in teacher education should be developed and implemented.