Sibling composition and educational attainment of boys and girls
Aile içindeki çocukların dağılımı ve kız, erkek çocukların öğrenim durumları
  1. Tez No: 227719
  2. Yazar: ZEYNEP GÜLÇİN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHTAP HİSARCIKLILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada Türkiye'deki çocukların öğrenim durumu üzerinde aile içindeki kardeşlerin cinsiyet dağılımı, sayısı ve doğum sırası etkilerinin belirlenmesi, sıralı probit modeli ve rassal etkileri içeren sansürlü sıralı probit modeli uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Cinsiyete bağlı farklılaşmanın incelenmesi amacıyla bu iki model kız ve erkek çocuklar için ayrı ayrı tahmin edilmiştir. Çocukların öğrenim durumları için, en son mezun olunan okul seviyesi mezun olmamak, ilkokul mezunu olmak, ortaokul mezunu olmak ve lise mezunu olmak şeklinde tanımlanmıştır. Modellerin tahmin sonuçları açıklayıcı değişkenlerin en son mezun olunan okul seviyesi üzerindeki etkilerini açıklamaktadır. İki modelden elde edilen tahmin sonuçları birbiriyle tutarlıdır. Bu çalışmada, ebeveynlerin eğitiminin, aile içindeki çocukların sayısının ve cinsiyet dağılımlarının, kız ve erkek çocukların öğrenim durumunu etkileyen en önemli faktörler olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study ordered probit model and random effects ordered probit with censoring model are used to determine the effects of sex composition, number and birth order of siblings on the educational attainment of children in Turkey. These models are estimated separately for boys and girls in order to investigate gender-based differentiation on education. For educational attainment of children no graduation, primary school graduation, middle school graduation and high school graduation are determined as last school graduation levels. The estimation results of the models explain the effects of explanatory variables on the last school graduation levels of children. The results of estimations of the two models are consistent with each other. In the study, parental education, number and sex composition of siblings are found to be the most important factors on educational attainment of boys and girls.