Foreign direct investment versus selling via distributor and r&d decisions
Doğrudan yabancı yatırım ile distribütor yöntemlerinde araştırma geliştirme kararları
- Tez No: 227720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KAYALICA, PROF. DR. BENAN ZEKİ ORBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin amacı, gelişmiş bir ülkenin gelişmekte olan bir ülkeye yatırım kararı verirken FDI veya Distribütor şeçeneklerinden hangisini seçeceğini etkileyen faktörleri anlamaktır. Her ülkedeki üreticinin üretim maliyetini azaltıcı yönde araştırma geliştirme yaptığı varsayılmaktadır. FDI yönteminde gelişmiş ülke üreticisi, gelişmekte olan ülke sınırları içerisinde üretim yaptığında, gelişmiş ülkenin kendi sınırları içerisinde üretip gelişmekte olan ülkeye distribütor aracılığıyla satması durumuna göre daha fazla bilgi yayılım oranı olur. Sonuçlar; benzer teknolojide olan ülkeler olduklarında FDI durumunda yüksek bilgi yayılım oranları rakip firmadan daha fazla yararlanma imkanı sağlayacağından daha caziptir. Uzak teknolojiler olduğu durumda, küçük bilgi yayılım oranlarında rekabet gücünü korumak için distributör kullanarak gelişmekte olan ülkeye satmayı tercih eder. Aynı zamanda, düşük bilgi yayılım oranı geçerli olduğunda Distributör ile ticaret yapıldığında daha fazla araştırma geliştirme yapılmaktadır. FDI yönteminde bilgi yayılım oranı büyük, Distibütör yönteminde küçük olduğu sürece, Distributor yönteminde yapılan araştırma geliştirme FDI yönteminde yapılana göre daha fazladır. Distribütör'de bilgi yayılım oranını küçük, FDI da büyük vasaymak, üretim yeri açısından anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of thesis is to understand factors affecting FDI decision of the (foreign) firms from developed countries to the (domestic) developing countries while they have an alternative selling method via a distributor in the developing country and they are engaged in cost reducing R&D investment. When the developed country firm decides on FDI, the reciprocal spillover rate with the rival firm from the developing country is assumed to be higher compared with the case where foreign firm?s R&D investment is in its home country and sells its product via a distributor. Results show that when firms have sufficiently similar technologies initially, high spillover rates under FDI create more incentive for FDI to get more benefit from rival?s R&D investment. However, with large technological difference, foreign firm prefers to sell via a distributor with lower spillover rate to keep its competition advantage. Also, R&D done in FDI is higher than R&D done in Distributor as far as spillover rates in methods are sufficiently close. When smaller spillover rate in Distributor method and higher spillover rate in FDI, R&D done in Distributor is higher and it is more realistic assumption.