Revolution underway: Power practices of MST and EZLN
Devrimin uygulamaya konması: MST ve EZLN?nin iktidar denemeleri
- Tez No: 227736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PINAR BEDİRHANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezin amacı MST ve EZLN'nin iktidarı ele geçirmeden toplumu ve ulusal sistemi dönüştürmeyi hedefleyen hiyerarşik olmayan, katılımcı ve demokratik sosyal hareketler olduğunu göstermektir. İktidar anlayışları eğitim uygulamalarında araştırılmıştır. Bu iki hareket yerel güç ve olaylardan temel alan aynı zamanda uluslararası ve küresel faktörlerin de bilincinde olan alternatifler oluşturmaya çalışmıştır. Bu hareketlerin güç anlayışların ipuçları ve izleri tarihlerinden ve farklı direniş deneyimlerinden yola çıkılarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to show that MST and EZLN are non-hierarchical, participatory and democratic movements which aim to transform society and national systems without taking power. Their understanding of power is searched in their educational practises. These two movements try to create new alternatives that based on local issues and powers with also awareness of international and global factors. The clues of their understanding of power searched in their history and different resistances struggles.