Parties of power in post-Soviet Russia (1991- 2008)
Sovyet sonrası Rusya'da iktidar partileri (1991- 2008)
- Tez No: 227735
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY F. TANRISEVER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
 - Yıl: 2008
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
This thesis seeks to examine the `parties of power' in the Russian Federation between 1991 and 2008. The thesis also discusses the political party system and political party development in post-Soviet Russia. The thesis focuses mainly on the United Russia party and compares it with the former `parties of power' in the Russian Federation. The main argument of the thesis is that as compared to the previous `parties of power', which were affiliated mainly with the prime ministers without achieving party consolidation, the United Russia party has been successful in consolidating its party development and achieved a central status in the Russian political system.The thesis has seven chapters. The introductory first chapter is followed by the second chapter that examines `parties of power' in post-Soviet Russia, along with the political party system and the stages of political party development in the Russian Federation. The third chapter explores Russia's Choice party. The fourth chapter deals with Our Home Is Russia party. The fifth chapter focuses on the United Russia party. The sixth chapter discusses the new role of the United Russia in Russian political system after 2007 State Duma elections. The last chapter is the conclusion of the thesis.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Rusya Federasyonu?ndaki iktidar partilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Tez aynı zamanda Rusya Federasyonu?ndaki siyasal parti sistemini ve siyasal partilerin gelişimini de tartışmaktadır. Tez temel olarak Birleşik Rusya Partisi?ne odaklanmakta ve onu Rusya Federasyonu?ndaki daha önceki iktidar partileri ile karşılaştırmaktadır. Tezin temel argümanı genellikle başbakanlara bağlı olan ve parti gelişimini tam olarak sağlayamayan önceki iktidar partileri ile karşılaştırıldığında Birleşik Rusya Partisi?nin parti gelişimini sağlamlaştırmada başarılı olduğu ve Rus siyasal sisteminde merkezi bir statü kazandığı şeklindedir.Tez yedi bölümden oluşmaktadır. Giriş olan birinci bölümü Sovyet sonrası Rusya?daki `iktidar partilerini?, Rusya Federasyonu?ndaki siyasal parti sistemini ve siyasal parti gelişiminin evrelerini de ele alarak inceleyen ikinci bölüm takip etmektedir. Üçüncü bölüm `Rusya?nın Seçimi? Partisi?ni ele almaktadır. Dördüncü bölüm `Bizim Evimiz Rusya? Partisi?ni analiz etmektedir. Beşinci bölüm ise Birleşik Rusya Partisi?ni ele almaktadır. Altıncı bölüm ise Birleşik Rusya Partisi?nin 2007 Duma seçimleri sonrasında Rus siyasal sistemindeki yeni konumunu tartışmaktadır. Son bölüm tezin sonucunu oluşturmaktadır.