International organizations and human rights: The case of International Organization for Migration (IOM) as part of counter trafficking efforts in Turkey
Uluslararası örgütler ve insan hakları: Türkiye?de insan ticareti ile mücadele kapsamında Uluslararası Göç Örgütü (IOM) örneği
- Tez No: 227737
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnsan ticareti temel insan haklarını tehdit etmekte ve aynı zamanda kaynak, transit ve hedef ülkeler için tehdit oluşturmaktadır. Bu sebeple de uluslararası boyutlarda dikkat çeken bir suçtur. Global bir tehdit olarak algılanan insan ticareti işbirliği ve müdahaleyi zorunlu kılmaktadır. Tez çalışmasında amaç, Türkiye'de insan ticareti ile mücadele kapsamında yürütülen çalışmaları belli bir uluslararası girişime odaklanarak incelemektir. Bu maksatla Uluslararası Göç Örgütü (IOM) örnek olarak seçilmiş ve örgütün insan ticareti ile mücedele sürecindeki etkinliğini sorgulamak amacıyla Türkiye faaliyetleri ele alınmıştır.Tez, IOM'in amaçları, işleyişi ve perspektifi üzerinde durarak insan ticareti hadisesini kavramsal bir analizle incelenmektedir. Çalışma kapsamında, Türkiye ofisi aracılığı ile 2004 yılından bu yana uygulanan insan ticareti ile mücadele programı vasıtasıyla, kadın ticareti özelinde insan ticareti ile mücadele konularında Türk hükümetine yardımcı olan IOM'e odaklanılmıştır. Aynı zamanda, uluslararası ve yerel aktörlerce kadın ticareti ile mücadele kapsamında önleyici, cezalandırıcı ve mağdur haklarını gözetir nitelikte etkili önlemlerin alınıp alınmadığı da değerlendirilmektedir. Konu ile ilgili bağlayıcı uluslararası yasal belge olan Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Ticareti Protokolü'ne değinilecek ve sorunun değerlendirilmesinde öne çıkan farklı hedeflerin odak noktalarını ortaya koyabilmek amacıyla çeşitli yaklaşımlara yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
Trafficking in persons is a phenomenon that threatens not only basic human rights but also source, passage and destination countries; therefore, it rightfully draws international attention. Being a global threat, it necessitates cooperation and intervention. The aim of the thesis is to analyze anti-trafficking efforts in Turkey by focusing on a particular international initiative. To this end, the International Organization for Migration (IOM) is selected as a case and its activities in Turkey are mentioned with the ultimate goal of questioning its effectiveness in the process of fighting against trafficking in persons.The thesis examines the phenomenon of trafficking in persons with a conceptual analysis by dwelling upon the objectives, function and perspective of the IOM. It concentrates on the IOM, which actively assists the Turkish government in every aspect of migration and in combating human trafficking with a particular focus on trafficking in women through the counter-trafficking program implemented in 2004. The thesis also aims at evaluating whether international and local actors take effective actions that cover both the prevention and punishment of trafficking in women, and the protection of victims? rights. The binding international legal instrument on the subject matter, the UN Trafficking Protocol of 2000, will be referred to and different approaches to the evaluation of the problem will be mentioned so as to present the focal points of the varying goals.