Turkish mainstream press coverage of Greece - related news in years 1994-2000
Türk ana akım basınında 1994-2000 yılları arasında Yunanistan haberlerinin yer alışı
  1. Tez No: 227740
  2. Yazar: DENİZ BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.RAŞİT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türk anaakım gazetecileri Yunanistan haberlerini aktarırken hangi rolü tercih etmişlerdir; Türk anaakım gazetecileri tarafsız olarak halkı aydınlatmayı mı seçiyorlar yoksa sadece ulusal çıkarı mı savunuyorlar, sorusuna cevap aramaktır. Diğer bir değişiyle, bu çalışma, Türk anaakım gazetecileri Yunanistan haberlerini aktarırken ulusal çıkarı tanımlayan resmi söylemi mi tekrar ediyorlar yoksa resmi söylemin dışına çıkarak kendi söylemlerini oluşturabiliyorlar mı, sorusuna yanıt aramayı amaçlamaktadır.Bu amaçlara ulaşmak için, 1994 - 2000 yılları arasında Türk anaakım gazeteleri olarak Hürriyet Sabah ve Milliyet gazetelerinde yer alan Yunanistan haberleri Teun Van Dijk'ın söylem analizinden adepte edilen bir yöntemle analiz edilmiştir.Bu çalışma Türk anaakım gazetecilerinin 1994 - 2000 yılları arasında Yunanistan haberlerini aktarırken genelikle yönetici elite tarafından tanımlanan ?ulusal çıkar?ı savunmayı,daha sivil bir kavram olan ?kamusal çıkar?ı savunmaya tercih ettiklerini göstermiştir. Ayrıca Türk anaakım gazetecilerinin Yunanistan haberlerini aktarırken resmi söylemin dışına çıkmak yerine, resmi söylemi tekrar ettikleri gözlemlenmiştir. Bu yüzden resmi söylemin tekrarı olan söylemleri nedeniyle Türk anaakım gazetecileri 1994 -2000 yılları arasında Yunanistan haberlerini aktarırken Türk dış politikasıyla ilgili eleştirel bir tavır alamamışlardır.
Özet (Çeviri)
This study aims to answer the question of what is the main role of journalists in foreign news reporting, do they objectively inform the public as independent professionals or only serve to the national interest while they are reporting the Greece - related news? In other words, this study aims to reveal whether Turkish mainstream journalist repeat the official discourse which determines the national interest or they digress from the official discourse and form their own discourse in stead while they are reporting the Greece related news.In order to achieve these goals the Greece related news published between 1994 and 2000 in three Turkish mainstream newspapers, namely Milliyet, Sabah, and Hürriyet, have been analyzed by using a method adapted from Teun Van Dijk?s discourse analysis.The study confirms that Turkish mainstream journalists are generally observed to prefer defending ?national interest? defined by the elites to defending ?public interest? which is a more civic concept when reporting Greece-related events between the years 1994 and 2000, and they were also tend to repeat the official discourse and abstained from digressing from it. Therefore, their discourse which is repetition of the official Turkish foreign political discourse caused them not to keep critical stance on Turkish foreign policy.