Investigation of consumer based brand associations of Turkish soccer teams
Türk futbol takımlarının müşteri merkezli marka değeri ile ilintili faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 227739
  2. Yazar: CEYDA MUMCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Günümüzde spor yöneticileri takımlarını ve oynadıkları ligleri yönetilecekmarkalar olarak görmektedirler. Buna ek olarak, arastırmacılar olumlumarka imajinin ek gelir yarattigini, lisansli ürün satıslarını, sponsorluklari,bilet satıslarını arttırdıgını ve medyada daha çok yer almaya katkıdabulundugunu ortaya koymuslardır (Gladden et al., 1998). Sonuç olarak,müsterilerin bakıs açısını ve nasıl daha güçlü bir marka degeriolusturulacagını arastırmak Türk futbol takımları için önemlidir. Budogrultuda bu çalısmanın amacı müsterilerin marka degerini etkileyenfaktörleri nasıl algıladıgını ve diger bazı bagımsız degiskenlerin futboltakimlarinin marka degerlerini nasıl etkiledigini arastırmaktır.Müsteri merkezli marka degeri ile iliskili faktörleri arastırmak için Gladdenand Funk (2002) tarafından gelistirilen ?Team Association Scale? (TAS)'inTürkçe versiyonu olan Spor Takımlarında Marka Iliskileri Envanteri (STMIE)Orta Dogu Teknik Üniversitesi ve Gazi Üniversitesi'ndeki 156 lisanögrencisine dagıtılmıstır.Çalısmadan elde edilen bulgular göstermistir ki spor takımlarının basarılıgeçmisi, takımın esas ürünü ile ilgili faktörler, taraftarların takımlarına olanduyguları ve teknik direktör ve nostalji futbol takımlarının marka degerleri ileiliskilendirilen en önemli faktörler olarak algılanmıstır. Ayrıca erkekkatılımcılar, yogun sıklıkta kullanıcı grup ve ürün satın alan katılımcılarbasarılı takım geçmisini, ürün özelliklerini, takımlarına karsı olanduygularını, teknik direktör ve nostalji faktörlerini takımlarının marka degeriile iliskilendirmektedir. Buna karsıt olarak, bayanlar, az sıklıkta kullanıcıgrup ve ürün satın almayan taraftarlar ünlü futbolculara ve bu futbolcularıntakımlarının marka imajina yaptıgı katkıya daha çok önem vermektedir.Sonuç olarak, Türk futbol takimlari markayi cagristiran faktörleri vurgulayanpazarlama stratejileri kullanarak takimlari icin daha güçlü marka degeri veek gelirler yaratabilirler.
Özet (Çeviri)
Today, sport managers view their teams, leagues and properties as brandsto be managed. Researchers revealed that positive brand image generatesadditional revenue, increased merchandise sales, national media exposure,corporate supports, and increased ticket sales (Gladden et al., 1998).Consequently, understanding consumers perspective and how to enhancestronger brand equity are important for Turkish soccer clubs. From thispoint; the purpose of this study was to examine consumers? perception onbrand associations and affects of some factors on brand equity of soccerteams.In order to measure the consumer-based brand associations of Turkishsoccer teams, the Turkish version of Team Association Scale wasdistributed to 156 undergraduate university students at Middle EastTechnical University and Gazi University.Results of this study indicated that tradition, product, affect and coach andnostalgia were perceived as the most important factors associated to thebrand image of soccer teams. The findings of this study also revealed that,while males, heavy users and merchandise buyers associate tradition,product features, affect and coach and nostalgia with their team?s brand,females, light users and fans who have not bought merchandise give moreimportance to star players in regards their contribution to brand image ofsoccer teams.Therefore, Turkish soccer teams should use marketing strategies toemphasize brand associations to create and enhance stronger brand equityand to gain additional revenues.