Süt fabrikası işleten Tonya ve Bütün Köylerini Kalkındırma Kooperatifi'nin tarımsal kooperatif işletmeciliği yönünden analizi
The Economic analysis of Tonya and its Villages Development Cooperative-which has a dairy factory
  1. Tez No: 22776
  2. Yazar: AHMET TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışmada süt fabrikası işleten Tonya ve Bütün Köylerini Kalkındırma Kooperatifi örnek olay olarak ele alınmıştır. Kooperatifin son on yıllık gelişmesi, ekonomik ve mali açıdan bilanço, gelir-gider tabloları ve çeşitli kayıtları yardımıyla incelenmiş ve tarımsal kooperatif işletmeciliği açısından da analize tabi tutulmuştur. Araştırmada ayrıca bir zaman kesiti içerisinde kooperatifin ortakları ve ortakların işletmeleriyle ilgili faaliyetleri de incelenerek ortakların işletme ekonomisine olan katkı düzeyi tespit edilmiştir. Analiz sonucunda kooperatif işletmenin 1988 yılı itibariyle 796,2 milyon TL 'lık bir proje yatırım değeri olduğu 2415 ortağı bulunduğu ve bu ortakların da 1658' inin kooperatifle fiili olarak ilişkide olduğu belirlenmiştir. Kooperatif 1988 yılında ortaklarından aldığı 5.508,5 ton sütü işleyerek 2,218 milyar TL 'lık süt ürünleri üretimini gerçekleştirmiş ve bunun % 81, 21 'ini pazarlamıştır. Kooperatif işletme sütü işleyerek 728,5 milyon TL 'lık“brüt katma değer ”yaratmıştır.Ill Kooperatif işletmenin % 37,73'lük kapasite _ ile çalıştığı, bölge sütünün de ancak % 11, 75 'ini işlediği ve süt üreticilerinin işletmede ürettiği sütün % 54, 72' sini kooperatife teslim ettiği belirlenmiştir. Ayrıca kooperatif ortaklarının işletme dışından temin ettiği yeminde % 36, 80' inini kooperatif temin etmiştir. Kooperatif 1988 yılında ortak üreticilerin sütünü yöredeki özel süt fabrikasından % 12,47 daha fazla fiyat ödeyerek satın almış, tedarik ettiği girdilerin fiyatları nı % 4,54-% 16,67 daha ucuz tutarak satmış ve bu oranlarda ortakların işletme ekonomisine bir katkı sağlamıştır. Böylece kooperatif işletme sütü işlemekle yörede sütten elde edilebilen dolayısıyla üreticinin sütten kaynaklanan gelirini % 61,36 oranında artmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal kooperatif işletmeciliği, kooperatif işletme, bilanço, gelir-gider tablosu, işletme analizi, brüt katma değer, kapasite kullanım oranı, işletme ekonomisi.
Özet (Çeviri)
Tonya And Its Villages Development Cooperative was taken into consideration as a case-study in this research. Net-worth statements, income statements and various other records of the cooperative were analysed for the last ten years. The economic relationship between the members and the cooperative was also studied in a perspective. The cooperative has a project investment value of TL 796,2 million and member of 2415, of which 1658 have active relationship by the end of 1988. By processing the 5,508,5 tons of milk purchased from members the cooperative had realized a production value of TL 2.218 bilion and only the 81.21 per cent of which was marketed in 1988. By processing the milk the cooperative had created a TL 728,5 million of value added.The milk plant of the cooperative has been operated with a capasity of 37,73 per cent, processing only 11,75 per cent of the milk produced in the district and the members have been delivering the 54,72 per cent of the milk they produce. The members purchased only 3 6,80 per cent of their feed requirements from cooperative. The cooperative purchased the milk produced by its members paying 12.47 per cent higher price than that of a private milk factory was paying in the district and sold the inputs to the members 4.54 to 16.67 per cent lower than the market prices and supported its members. Consequently, the cooperative increased the income of the members originating from milk production at a rate of 61.36 per cent. KEY WORDS: Agricultural Cooperative Management, Cooperative business, Net Worth Statement, Income Statement, Business Analysis, Value Added, Rate of Capacity Use, Business Management.