Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma Uygulama Çiftliği topraklarının detaylı etüd ve haritalanması
Survey on mapping of the Kenan Evren Research and Training Farm, Faculty of Agriculture, University of Ankara
  1. Tez No: 22775
  2. Yazar: SATILMIŞ GÖKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MAHMUT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara üniversitesi Ziraat Fakültesi Kenan Evren Araştırma Uygulama Çiftliğinin detaylı toprak etüd ve haritalama çalışmasının yapılmasıdır. Etüd; hava fotoğrafları ve topoğrafik haritadan yararlanılarak arazide gerçekleştirilmiş ve 8 adet profil çukuru incelenmiştir. Acılan profillerin her birinden horizon esasına göre örnekler alınmış ve gerekli analizler labaratuvarda yapılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuçların ve arazi gözlemlerinin değerlendirilmesiyle iki ayrı fizyografik ünite üzerinde 5 ayrı toprak serisi tanımlanmıştır. Seriler ve bu serilere ait fazlar, topografik harita üzerine aktarılarak temel toprak haritası oluşturulmuştur. Ayrıca toprak serilerinin özellikleri ve problemleri belirlenmiş ve çözüm önerileri verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Detaylı toprak etüd ve haritalama, Toprak serisi, Toprak fazı, Temel toprak haritası Arazi kullanımı.
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to perform detailed survey and mapping of the Kenan Evren Research and Training farm of Faculty of Agricuture, Ankara University the Survey was Carried out in the area- After examination of aerial photograps and topographic map, eight soil profiles were diagnosed. The soil samples on wich necessary analayses were performed were taken from each horizon of the examined soil profile. Five (5) soil series were described on two different physiographic unites by assessing the results from the analyses and field studies. Soil series and phases were plotted on topographic map and fundamental soil map was prepared. în addition the mash characteristics and problem of soil series were determined and the recommendations necassary for off setting those problems were made. KEY WORDS : Detailed soil survey and mapping, soil series, soil phases, fundemental soil map, land use.