Conceptual background of truth content of art in Gadamer's Truth and Method
Gadamer?in Hakikat ve Yöntem?inde sanatın doğruluk içeriğinin kavramsal arka planı
- Tez No: 227766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL Ş. TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
- Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu tez Gadamer'in Hakikat ve Yöntem'de ortaya koyduğu sanatın doğruluk değeri taşıdığı iddiasının kavramsal arka planını ortaya koymayı amaçlar. Bu kavramsal arka plan sanatın bir doğruluk değeri olduğu iddiasını anlamak için ele alınması zorunlu olan pek çok önemli kavramı içerir. İkinci bölüm Bildung (kendini-yetiştirme, eğitim, kültür) ve sensus communis (ortak duyu, sağduyu) kavramları üzerinedir. Bildung bilginin insanın kişiliğinde yeşeren ve yine insanın kişiliğine nüfuz ederek onu değiştiren doğasını betimler. Sensus communis bilginin toplumsal alanda ikna etme ve doğru seçimleri yapabilme gücüyle ilişkisini anlatır. Beğeni ise yalnızca yaşamımızın en temel ihtiyaçlarını giderirken bize eşlik etmekle kalmaz, tüm ahlaki kararlarımızda kendini gösterir. Bu anlamda gelişmiş bir beğeni bizi doğru olana yönlendirmekte son derece etkindir. Üçüncü bölüm yargı, beğeni, deha ve Erlebnis (yaşanmış deneyim) kavramları etrafında tartışılan Gadamer'in Kant estetiği eleştirisinin bir incelemesini sunar. Gadamer'e göre Kant estetiği öznelleştirmiştir. Bu öznelleştirme temelde iki yönlüdür. Birincisi Kant'a göre güzelin deneyimi bize o nesne hakkında hiçbir bilgi vermez. Yani Kant estetik deneyimin hiçbir bilişsel unsur içermediği konusunda ısrar eder. Çünkü insanların tek bilgi kaynağını bilim olarak görür. İkinci olarak, Kant sanat eseri hakkında değil, yalnızca onun deneyimi hakkında konuşarak sanat eserini onun deneyimine indirger. Sanat eserinin varoluşu üzerine soru sormaz çünkü estetik deneyim bize deneyimlenen nesneye dair konuşma hakkı vermez, tek söylenebilecek nesnenin benim haz hissimi doğurmasıdır. Dördüncü bölüm oyun, temsil, mimesis, bütüncül dolayım ve eşzamanlılık kavramları ile temellendirilen sanat eserinin ontolojisini tanıtır. Gadamer oyunun oluş kipini incelerken oyunun öznesinin yine oyun olduğunu savunur, aynı şekilde sanat deneyiminde de özne deneyimleyen kişinin öznelliği değil, sanat eserinin kendisidir. Son bölümde ise Gadamer'in kurucu kavramlarını hermeneutiğin genel çerçevesine uygun bir şekilde yerleştirebilmek için hermeneutik tarihini incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The following dissertation is an endeavor to put forward the conceptual background of Gadamer?s assertion in Truth and Method that art has a truth value. This conceptual background includes many important concepts which are indispensable in understanding the assertion that art has a truth value. Second chapter is mainly concerned with Bildung and sensus communis. Bildung describes the nature of knowledge which flourishes in the character of the person and which changes that person by penetrating the personality of him. Sensus communis describes the relationship of truth with the power of persuasion and the power of making right choices in social life. Taste, on the other hand, not only accompanies us when we are fulfilling our most basic needs in life and also shows itself in all of our moral decisions. In that sense, a developed taste is very effective in directing us to the truth. The third chapter offers an analysis of Gadamer?s critique of Kant?s aesthetics revolving around the concepts of judgment, taste, genius and Erlebnis. For Gadamer, Kant has subjectivized aesthetics. This subjectivization has two sides. Firstly, Kant argues that the experience of beauty does not give us any knowledge about the beautiful object. That is to say, Kant insists that aesthetic experience does not contain any cognitive element, because he believes that the only source of truth and knowledge is science. Secondly subjectivization means that Kant reduced art and beauty only to the experience of it; he talks only about experience of beauty, not about work of art itself at all. The forth chapter introduces the ontology of the work of art which is elaborated mainly on concepts of play, representation, mimesis, total mediation, contemporaneity. When inquiring into the mode of being of play, Gadamer defends that the subject of the play is play itself and in the same way in the experience of art the subject is not the subjectivity of the person who experiences it but the work of art. In the last chapter history of hermeneutics is elaborated in order to find the proper place of Gadamer?s constituting concepts in the general frame of hermeneutics.