Psychological bisexuality and otherness in the novels of Angela Carter, Virginia Woolf, Marge Piercy and Ursula Le Guin: A study from the perspective of ecriture feminine
Angela Carter, Virginia Woolf, Marge Piercy ve Ursula Le Guin romanlarında reuhsal ikicinslilik ve öteki: Bir kadın bedeni yazını çalışması
- Tez No: 227767
- Danışmanlar: PROF. DR. NURSEL İÇÖZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışma Angela Carter'dan The Passion of New Eve, Virginia Woolf'dan Orlando, Marge Piercy'den Woman on the Edge of Time ve Ursula Le Guin'den The Left Hand of Darkness adlı eserleri kadın bedeni yazını açısından incelemektedir. Kadın bedeni yazınının kökenleri hakkında kapsamlı bir tartışmanın ardından, romanlar incelenirken Fransız feministlerin teorileri pratiğe dökülmektedir. Çalışma ikicinslilik, öteki ve ses kavramlarının kadın bedeni yazınının ortak ögeleri olduğunu, dolayısıyla adı geçen romancıların Hélène Cixous, Julia Kristeva ve Lucé Irigaray'ın önerilerini uyguladıklarını iddia etmektedir. Çalışmada öne sürülen tez kadın bedeni yazınının romanların incelemelerinde gösterildiği üzere ataerkil dil sistemini yapıbozuma uğratmada etkili bir yöntem olabileceğidir. Edebiyatın toplumsal hayat üzerinde önemli bir etkisi mevcuttur, ancak kadınlar ataerkil yapının dilini kullanarak kendi seslerini duyuramazlar. Dolayısıyla kadın bedeni yazını gibi bir alternatif çok gereklidir. Bu çalışma böyle bir alternatifin farklı biçimlerde nasıl uygulanabileceğini gösterirken, bir yandan da bu tarz bir düşünce sisteminin yaygınlaşması halinde ortaya çıkabilecek muhtemel alternatif yaşam koşullarını irdeleme fırsatı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study analyses The Passion of New Eve by Angela Carter, Orlando by Virginia Woolf, Woman on the Edge of Time by Marge Piercy and The Left Hand of Darkness by Ursula Le Guin from the perspective of écriture féminine. After a thorough discussion of the roots of écriture féminine, the theory of the French feminists is put into practice in the analysis of the novels. The study asserts that the concepts of bisexuality, the other and the voice are common elements in novels of écriture féminine, thereby the novelists mentioned in the study follow the propositions of Hélène Cixous, Julia Kristeva and Lucé Irigaray. The argument of the study is that the use of écriture féminine as portrayed with reference to the novels, can be an efficient way in deconstructing the patriarchal system of language. Literature has a significant influence on social life, however women cannot make themselves heard using the language of patriarchy. Therefore an alternative such as écriture féminine is essential. This study shows how this alternative can be practiced in various ways and it also creates the opportunity to consider the possibilities of alternative lives if this kind of thinking is widespread.