İlköğretim ikinci kademe türkçe programındaki okuma alanı kazanımlarının öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesi
The evaluation of reading objectives in Turkish language curriculum through the views of teachers
  1. Tez No: 227765
  2. Yazar: ERTUĞRUL SAMANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL ÖZÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Araştırmanın amacı; İlköğretim ikinci kademe Türkçe programındaki okuma alanı kazanımlarının öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesidir. Öğrencilerin bu kazanımları kazanabilmeleri hakkında öğretmenlerin görüşleri alınmıştır. Araştırmanın örneklemini Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 123 ilköğretim okulunda görev yapan 143 Türkçe Öğretmeni oluşturmaktadır. Veri toplama aracı; üç bölümden oluşmaktadır: kişisel bilgiler bölümü, ?Öğretmen Görüşlerine Göre Yenilenen İlköğretim Türkçe Programı İkinci Kademedeki Okuma Alanı Kazanımlarının Değerlendirilmesi Anketi?, eklenilmek istenen görüşlerin yer aldığı bölüm.Analizler sonucunda; araştırmaya katılan öğretmenlerin 0?5 yıl hizmet süresinde ve 25?29 yaş arasında yoğunlaştığı görülmüştür. Öğretmenlerin büyük bir kısmının Türkçe Öğretmenliği Bölümü mezunu olduğu ve hem altı hem de yedinci sınıfta derse girdiği görülmüştür. Öğretmenler, öğrencilerin okuma kurallarını uygulayabilme, okuduğu metni anlama ve çözümleyebilme, okuduğu metni değerlendirebilme, söz varlığını zenginleştirebilmelerine ilişkin bölümlerin altında yer alan maddelere çoğunlukla ?katılıyorum? şeklinde cevap vermişlerdir. Okuma alışkanlığını kazanabilme başlığı altında yer alan ? Süreli yayınları takip eder.? ve ?Ailesi ile okuma saatleri düzenler.? maddesine ise öğretmenlerin büyük bir kısmı ?kararsızım? demişlerdir. Ailede kitap okuma alışkanlığının gelişmiş olmasının, süreli yayınların takip edilmesinin, bireyin kitap okuma alışkanlığını kazanmasında etkili olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate objectives related to reading in the curriculum of Turkish Language for sixth, seventh and eighth grades by considering views of Turkish teachers. Teachers? views were obtained regarding the acquisiton of reading objectives in the new curriculum. The sample of the study consisted of 143 Turkish teachers who were enrolled in 123 elementary schools in Kastamonu. Data collection instrument had three parts; demographic information, questionnaire questions and area to write additional views.The results of this study indicated that teachers? age is between 25 and 29. Their teaching experince is ranging from 1 to 5 years. The majority of the teachers graduated from the Turkish Language Teaching department to teach sixth and seventh grade students. Also majority of teachers indicated that they agreed that students can apply reading rules, comprehend and analyze the read documents and enrich their vacabulary, where as they remained ?undiceded? for ?following the periodicals? and ?arranging reading times with family?. In conclusion, reading habits in family and following periodicals regularly are thought to be effective on the acquisition of reading habit.