Osmanlı minyatür sanatında Nakkaş Levni'nin Surname-i Vehbi minyatürlerinin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerine sanat eğitiminde etkisi
The effect of the Surname-i Vehbi miniatures of the Muralist Levni of the Ottoman miniature art on the art education of the 7th grade students
- Tez No: 227836
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Bu çalışmada Osmanlı Minyatür Sanatında Nakkaş Levni'nin Surname-i Vehbi minyatürlerinin ilköğretim 7. Sınıf öğrencilerine sanat eğitiminde etkisi araştırılmıştır.Sanatın gerek toplum içinde gerekse evrensel düzeyde gelişip kök salabilmesi için Ulusal özelliklerini koruması gerekmektedir. Toplumun kültürel mirasının birikimi ve sürekliliğini sağlamak eğitimin temel işlevlerinden birisidir. Sanat eğitiminde yer alacak olan kültürel değerlerin tarihini ve ait olduğu toplumu tanıyan, kültürel mirasına sahip çıkan nesillerin yetiştirilmesine katkı sağlayacağı düşüncesinden hareketle araştırmada Osmanlı Sanatında Nakkaş Levni'nin Surname-i Vehbi minyatürleri kullanılmıştır.Uygulama çalışmaları Bartın ilinde bulunan Gazi İlköğretim Okulu ve Kemal-Sabriye Ocakçı İlköğretim Okulu olmak üzere iki resmi okulun 7. Sınıf öğrencilerinden oluşan 40 öğrenciyi kapsamaktadır. Öğrenciler deney ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır.Veri toplama araçları olarak ön-son test, uygulama değerlendirme ölçeği ve süreç değerlendirme anketi kullanılmıştır. Verilere dayanarak Nakkaş Levni'nin Surname-i Vehbi Minyatürlerinin kullanıldığı uygulama çalışmalarının ilköğretim 7. Sınıf öğrencilerine sanat eğitiminde etkisi yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the effect of the Surname-i Vehbi Miniatures of the Muralist Levni of the Ottoman Miniature Art on the art education of the 7th grade students is explored.It is required that art should protect its core National values in order to improve and plant its roots not only within its own society but also in a universal basis. It is one of the functions of the education to ensure the accumulation and the continuity of the cultural heritage of a society. The Surname-i Vehbi miniatures of the Muralist Levni of the Ottoman Art are used in this research with regard to the notion that it would contribute to educating generations who claim their own cultural heritage and who know the history and the society of the cultural values that will be included in the art education.The practice of this research is conducted in 2 official schools, Gazi Elementary School and Kemal-Sabriye Ocakçı Elementary School in the city of Bartın, on 40 students who are currently in 7th grade. The students are divided into two groups as the experimental group and the control group.Preliminary test, final test, practice evaluation scale and process evaluation questionnaire have been used as data collection methods. Based on the collected data, the effect of the practices of the Surname-i Vehbi miniatures of the Muralist Levni on the 7th grade students? art education is interpreted within this research.