Öğrenci-veli-okul sözleşmesinin uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen ve yönetici görüşleri (Muş ili Varto ilçesi örneği)
Teacher and principals views on the applicability of the student-parent-school contract(Muş- Varto sample)
- Tez No: 227835
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Araştırmada 2005 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Tebliğler dergisinde yayınlanan Öğrenci-Veli-Okul sözleşmesinin uygulanabilirliği öğretmen ve yönetici görüşlerine dayalı olarak ortaya konmaya çalışılmıştır.Araştırmanın evreni Muş ili Varto ilçesindeki devlete bağlı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenler ile müdürler oluşturmuştur. Araştırmada örneklem alınmamış tamsayım yapılarak evrenin tamamına ulaşılmıştır.Araştırmada tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Öğretmenlerin Öğrenci- Veli- Okul sözleşmesine ilişkin görüşleri; sözleşme metni incelendikten sonra araştırmacı tarafından geliştirilen anket ile elde edilmiştir. Sayıca çok az olmaları nedeniyle evrende yer alan müdürlerin görüşleri ise yapılandırılmış görüşme formuna dayalı olarak yüz yüze gerçekleştirilen görüşmelerle elde edilmiştir.Verilerin çözümlenmesinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma teknikleri kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğretmenler ve okul müdürleri genel olarak Öğrenci- Veli- Okul sözleşmesini hazırlanış bakımından yeterli düzeyde olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The applicability of the Student-Parent-School Contract which was prepared by Ministry of Education in 2005, and which has been issued in Reports Bulletin, was presented in this research by taking the views of teachers and principals into consideration.The total population of the survey is composed of the teachers and directors working in the Public primary schools in Muş ? Varto district. Sample was not carried out in the research and the total population was reached by taking the whole.Descriptive qualitative method was used throughout this research. The views of the teachers on the Student- Parent ?School contract were obtained after analyzing the contract text, by means of the questionnaire technique developed by the researcher. The views of the principals, taking part in the population were obtained by face to face interviews, depending on the structured interview form, as the number of the directors was few.Frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation methods were used in analyzing the data.According to the results obtained from the survey, teachers and principals have generally found the Student?Parent-School contract adequate,in terms of preparation.