Kısırlaştırıcıaltı gamma radyasyon dozları ile ışınlanmış kırmabiti (Tribolium contusum jacquelin du val, coleoptera: Tenebrionidae) nin bazı biyolojik özelliklerine aldığı besinin etkileri üzerine araştırmalar
The Influences of different rearing diet medie on some biological characteristics of gamma-irradiated flour beetle Tribolium confusum (Jacqualin du val)
- Tez No: 22790
- Danışmanlar: PROF. DR. AKİF Y. KANSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ KISIRLAŞTIRICIALTI GAMMA RADYASYON DOZLARI ÎLE IŞINLANMIŞ KIRMABÎTİ (Tribolium confusum Jacquelin du Val, Coleoptera: Tenebrİonidae)'NÎN BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNE ALDIĞI BESİNİN ETKİLERİ ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR " Aydın Şüzü TUNÇBİLEK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman; Prof. Dr. Î.Akif KANSU 1992, Sayfa: 150 Jüri: Prof. Dr. 1.Akif KANŞU Prof. Dr. Seval TOROS Prof. Dr. Bahattin KOVANCI Bu araştırmada, T. confusum (J. du VaD'un buğday, arpa ve mısır unlarında yetiştirilen erginlerden elde edilen 0-2 günlük yumurtaları 5 - 40 Gy arasında 6 doz; 16 - 18 günlük larvaları 10 - 80 Gy arasında 8 doz; 2-4 günlük pupaları 10 - 120 Gy arasında 10 ve. 12 - 14 günlük erginler 10 - 150 Gy arasında 11 doz düzeyinde gamma radyasyonu ile ışınlanarak, bu evreler üzeri ne kısırlaştırıcı, öldürücü ve diğer etkileri araştırılmıştır. Çalışmalar 27 + 0.5 °C sıcaklık ve % 70 + 5 orantılı nem içeren inkübatörlerde yürütülmüştür. Herbir gelişme evresi için LD50 ve LDqq o değerleri ile SD50 ve SD99 9 değerleri saptanmıştır. Bu değerler göz önüne alındığında her üç besin ortamında gamma radyasyonuna en duyarlı evrenin yumurta olduğu, bunu larva ve pupanın takip ettiği ve en dayanıklı evreninin ise ergin olduğu bulunmuştur. Çalışmada ayrıca, yumurta ışınlaması sonrasında larva, pupa ve ergin çıkışı; larva ışınlamasında pupa ve erginIV çıkışı; pupa ışınlamasında ergin çıkışı ve çıkan erginlerdeki yapısal bozukluk ve bunların ışınlamadan sonraki gelişme süreleri araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Tribolium cortfusum (Jacquelin du Val.), gamma radyasyonu, kısır fık, ölüm, F^, LD50, LD99 9, SD50 ve SD999
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT PhD Thesis THE INFLUENCES OF DIFFERENT REARING DIET MEDIA ON SOME BIOLOGICAL CHARACTERISTICS OF GAMMA-IRRADIATED FLOUR BEETLE Tribolium confusum (Jacqualin du Val ) Aydın şüzü TUNÇBÎLEK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof. Dr. Î.Akif KANSU 1992, page -" 148 Jury : Prof.Dr. Î.Akif KANSU Prof. Dr. Seval TOROS Prof.Dr. Bahattin KOVANCI In this study, gamma radiation was applied between 5 - 40 Gy at 6 dose levels for 0-2 day-old eggs; 10 - 80 Gy at 8 dose levels for 16 - 18 day-old larvae; 10 - 120 Gy at 10 dose levels for 2-4 day-old pupae and 10 - 150 Gy at 11 dose levels for 12 - 14 day-old adults of Tribolium confusum (J. du Val) where sterility, mortality and other effects of gamma radiation were investigated. All experiments were carried out in incubators maintained at 27+0.5 °C and 70+5 % relative humidity. For the each stage reared on different media LD5Q and LDqq 9 values were determined, SD^0 and SD99 9 values were also estimated. Results indicated that eggs were more susceptible than- larvae and pupae, however, adults were the most resistant to gamma radiation. In addition, above mentioned studies, hatching of egg, pupation and adult emergence from irradiated eggs; pupation and adults emergence from irradiated larvae; adult emergence and malformating from irra diated pupae, and developmental time for the each stage after irra diation were investiated. KEY WORDS: Tribolium confusum (J. Val.), gamma radiation, ste rility, mortality, F^ LD50, LD99.9, SD60 and SD99.9