Ankara koşullarında elçi yoncası klonlarında tohum teşekkülüne ve seçilen klonların ileriki döllerinde yem üretimine etki eden faktörler
The Factors effectting seed setting ofthe clones of elci's alfalfa and hay production of the selected colones progenies in Ankara conditions
- Tez No: 22791
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞEHABETTİN ELÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Doktora Tezi ANKARA KOŞULLARINDA ELÇİ YONCASI KLONLARINDA TOHUM TEŞEKKÜLÜNE VE SEÇİLEN KLONLARIN İLERİKİ DÖLLERİNDE YEM ÜRETİMİNE ETKİ EDEN FAKTÖRLER Cafer Sırrı SEVIMAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr. Sahabettin ELÇİ 1992, Sayfa: 174 Jüri: Prof.Dr. Sahabettin ELÇİ Prof. Dr. Emin EKİZ Prof.Dr. Hasan GÜLCAN Bu araştırma 1989-1990 yıllarında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri deneme parsellerinde yapılmıştır. Güneydoğu Anadolu ve Sahil Bölgelerinde çok iyi bir şekilde yetişen, Elçi yoncasından seçilmiş bazı bitkilerin Ankara koşullarına en iyi uyum gösterenleri, ot ve tohum verimi bakımından incelenmiştir. 1. Araştırma sonuçlarına göre 16 farklı klonda her iki yılda olmak üzere sırasıyla normal şartlar altında meyve bağlama oranı %15.9-84.4 ve %24.4-86.6, meyvede kıvrım sayısı 0.89-2.36 ve 0.83-2.13, meyvede tohum sayısı 1.31-6.92 ve 1.38-6.76 olarak bulunmuştur. Bir salkımda çiçek sayısı birinci ve ikinci yılda sıra ile 12.0-31.15 ve 18.58-42.92, salkımda meyve sayısı 1.93-26.45 ve 6.35-35-42 olduğu belirlenmiştir. Bir tek bitkinin tohum verimi 6.32-27.83 g ve 7.16-28.15 g,1 1 bitkilerden elde edilen 1000 tohum ağırlıkları 2.08-3.11 g ve 2.14-3.04 g olmuştur. Bitki boyu 59.80-76.33 cm ve 90.0-121.3 cm, bitkide sap sayısı 8.1-15.6 ve 34.5-135.1 adet arasında değişmiştir. 2. Yonca çiçeklerinde tripping yapıldıktan sonra kendi lendiğinde meyve/çiçek oranı %4. 72-44. 82 ve %3. 63-70. 69, meyvede kıvrım sayısı 0.51-1.17 ve 0.76-1.20, meyvelerde oluşan tohum sayısı 0.58-1.83 ve 0.83-2.71 adet olarak tesbit edilmiştir. 3. Yonca çiçeklerinde tripping yapmadan kendilendiğinde klonlarda meyve/çiçek oranları %0. 34-7. 01 ve %0. 47-4. 99, meyvede kıvrım sayısı 0.66-1.94 ve 0.20-0.90, meyvede tohum sayısı 0.0-1.05 ve 0.45-2.07 adet tohum olmak üzere değişmiştir. 4. Bu klonların bazılarının ileriki döllerinde yeşil ot verimleri her iki yılda olmak üzere sırasıyla 6284-9159 kg/da ve 7538-10715 kg/da arasında değiştiği belirlenmiştir. Kayseri yoncası her iki yılda 5 kez biçilebi 1 irken diğer bitkiler 6 defa ota biçilmiştir. Yonca otunun kalitesini belirlemek için bitkilerede yapılan çalıştırmalarda kuru ot içerisinde kuru madde oranı %91. 58-93. 04, ham protein oranı %15. 51-19.25 ve %16. 20-18. 40 arasında değiştiği bulunmuştur. Seçme yonca bitkilerinin, Ankara koşullarında gelişmeleri oldukça iyi olmuştur. Klonlar içerisinde 13, 45,28A, 19A ve 26A nolu klonlar tohum tutma bakımından ve 28A, 13,45 nolu klonların ileriki döllerinin yeşil yem verimleri diğer klonlara oranla daha iyi bir performansa sahip oldukları belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Adi yonca, bitki boyu, bitkide sap sayısı, salkımda çiçek sayısı, salkımda meyve sayısı, salkımda meyve/çiçek oranı, meyvede kıvrım, meyvede tohum sayısı, tripping, kendileme, normal şartlarda tozlanma, 1000 tohum ağırlığı, yeşil ot, kuru ot ağırlığı, kuru madde oranı, hara protein oranı, çiçek tozu canlılığı t çiçek tozu boyama, tozlayıcı 1ar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D. Thesis THE FACTORS EFFECTTING SEED SETTING OF THE CLONES OF ELÇI'S ALFALFA AND HAY PRODUCTION OF THE SELECTED COLONES " PROGENIES IN ANKARA CONDITIONS CAFER SIRRI SEVIMAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Field Crops Supervisor: Prof.Dr. Sahabet t in ELÇİ 1992, Page: 174 Jury : Prof.Dr. Sahabettin ELÇİ Prof.Dr. Emin EKİZ Prof.Dr. Hasan GÜLCAN This work was carried out in the Experimental Fields of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Ankara in 1989-1990. Some plants adapting Ankara conditions best, selected from Elçi's Alfalfa that is growing well in South-East Anatolia and Coastal regions of Turkey, were investigated for hay and seed yields. 1. The following results obtained, in 16 different clones for two years: Pod setting rates were 15.9-84.4% and 24.4-88.6%; turn of spiral numbers per pod were 0.89-2.36 and 0.83-2.13; seed numbers per pod were 1.31-6.92 and 1.38-6.76. Floret numbers per raceme were 12.0-31.35 and 18.58-42.92; pod numbers per raceme were 1.93-26.45 and 6.35-35.42. Seed yields per plant were 6.32-27.82 g and 7.16-28.15 g; thousand seed weightsIV obtained from alt plants were 2.08-3.11, and 2.14-3.04 g. Plant heights were 59.80-76.33 era and 90.0-121.3 cm; stem numbers per plants 8.1-15.6 and 34.5-135.1 in normal conditions. 2. In the alfalfa flowers, when they were tripped after selfed, it was found that pod/seed rates were 4.72-44.82% and 3.63-70.69%; turn of spiral numbers per pod were 0.51-1.17 and 0.76-1.20; seed numbers per pod were 0.58-1.83 and 0.83-2.71. 3. In the alfalfa flowers, When they were selfed without tripping it was found that pod/floret rates were 0.34-3.01% and 0.47-4.99%; turn of spiral numbers per pod were 0.66-1.94 and 0.20-0.90; seed numbers per pod were 0.0-1.05 and 0.45-2.07. 4. Hay yields of some of these clones in progenies varied between 6284-9159 kg/da in the first year and between 7598-10715 kg/da in the second year. While Kayseri alfalfa was cut 5 times, all the clones were cut 6 times in one season. In the analizes to determine alfalfa hay quality, it was found that dry matter rates in dried hay were 91.58-93.04% crude protein rates were 15.51-19.25% and 16.20-18.40%. Selected alfalfa plants grew well in Ankara conditions. Am©ng the clones, 13,45,28A, 19A and 26A were superior for seed setting the progenies of 28A, 13 and 45 were superior for hay yield to the other clones. KEY WORDS: Common alfalfa, plant height, stem number per plant, floret number per raceme, pod number per raceme, pod/floret rate per raceme, turn of spiral number per pod, seed number per pod, tripping, selfing, pollination in normal conditions, thousand seed weight, hay weight, dried hay weight, crude, protein rate, pollen grain viability, pollen grain stainability, pollinators.