İngiltere ve Türkiye'de süt fabrikalarının kuruluş ve çalışmalarını etkileyen faktörlerin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Factors affecting setting up and management of dairy plants in Turkay an in the United Kigdom
  1. Tez No: 22789
  2. Yazar: NURULLAH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ARIKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ İNGİLTERE VE TÜRKİYE'DE SÜT FABRİKALARININ KURULUŞ VE ÇALIŞMALARINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN KARŞILAŞTIRMALI OLARAK İNCELENMESİ NURULLAH ÖZCAN Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabil im Dalı Danışman: Prof. Dr. Rauf ARIKAN 1992, Sayfa 158 Jüri : Prof. Dr. Rauf ARIKAN Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Doç.Dr Ahmet ÖZÇELİK Türkiye'de çok sayıda organize olmamış süt üreticileri pazar gücü olmaksızın ürettikleri sütün ihtiyaç fazlasını pazara sunmakta, süt fabrikalarının kuruluş kararında politik faktörlerinde rol oynadığı Türkiye süt sanayiinde hammadde temini problemi olması fabrikaların daha çok üretim merkezlerine yakın olmasını gerektiren faktörlerden olmaktadır. Modern süt sanayiinde ise sütün miktarını ve fabrikalara hammadde akışını arttırabilmek için yapılan teşebbüsler henüz beklenen sonucu getirmemiştir, ülke genelinde büyük ölçüde sütler çig olarak açıkta pazar 1 anmaktadır. Diğer taraftan, İngiltere'deki az sayıda, büyük ölçekli süt çiftliklerinde üretilen sütlerin hemen tamamı pazara çıkmakta ve sağlıklı olarak işlendikten sonra tüketime sunulmaktadır. İşte bu çalışmada teknolojik ve yapısal olarak tamamen farklı olan bu iki ülkenin süt sanayii anket çalışmalarından elde edilen bulgularla karşılaştırılmıştır. Avrupa Topluluğuna tam üyelik için müracaat eden, bir OECD ülkesi olan Türkiye'nin süt sektörünün performansının yükseltilmesi son derece önemlidir. Zira sektör hem büyük bir istihdam kaynağı, hem de yüksek teknoloji kullanması sebebiyle endüstride önemli bir yer teşkil etmektedir. Ayrıca Topluluğa tam üyelik durumunda pazar olma ve hayvancılığın gerileme tehlikesi de unutulmamalıdır. Yapılan analiz sonucu, her iki ülkenin süt endüstrisinin benzer tarafı, pazarın Eksik Rekabet Piyasa kurallarına göre çalışıyor olmaları, tezat tarafı ise yapısal olarak çok farklı olduklarıdır. İngiltere ülkenin bütün süt üretimini içine alan ancak devletin olmayan, yönetiminde üye üreticilerin olduğu Milli seviyede tekel statülü bir üretici organizasyonuna sahiptir. Burada dikkat edilmesi gereken tekel bir pazarlama kuruluşunun, ülkelerin süt sektörünü dünyanın en modern teknolojisini kullanır bir performansa yükseltmesi yanında çok sayıdaki süt üreticisinin gelir seviyesini yükseltmedeki başarısı olmaktadır. Kooperatif çabalarının beklenen sonucu vermediği Türkiye'de suni tohumlama, veteriner hizmetleri, çiftlik yönetimi gibi faaliyetlerin içinde bulunduğu bu bord sistemin uygulanması bir umut görünümündedir. ANAHTAR KELİMELER: Süt Pazarlama Bord'u, pazar gücü, ekonomik optimum noktası, sözleşmeli^ çiftçilik, ölçek ekonomisi, eksik rekabet piyasası. /
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Phd. Thesis Factors Affecting Setting Up and Management of Dairy Plants in Turkey and in The United Kingdom Nuru 11 ah özcan Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. Dr. Rauf AR I KAN Jury : Prof. Dr. Rauf AR I KAN Prof. Dr. Rasih DEMİRCİ Assoc.Prof..Dr. Ahmet ÖZÇELİK This work is a comparative analysis of dairy industry of the United Kingdom and Turkey. In order to analyze dairy sectors, a survey conducted with milk plants in both countries. The result is that, Turkey's dairy sector technologically backward and showed very low performance since the industry can processed only 10 % of the total milk production. So many unorganized farmers, produce perishable milk, firstly for their homeneeds, and if there is a surplus they sell it to the nearest buyer since they have not got marketing power with guarantee price system in Turkey. On the other hand, The British dairy industry is a highly mechanized, modern industry which can control almost 98 % of total milk production by a monopolistic producer organization, The Milk Marketing Board. By using its monopolistic power, the MMB enhanced performance of dairy industry perfectly. It is a key fact that, both dairy industries are imperfectly competitive, but the structures are very different. Consequently, Turkey need government regulation with an institution which will take advantage of the economies of scale in milk production, processing and marketing, which will not operate too oligopsonistically, and which will modernize milk industry. This can be done by improving the genetic stock of cows, providing veterinary and feeding advice services, inputs and materials.“ Contracting”with milk producers by a parastatal can improve the performance of industries characterized by a high degree of imperfection, and consequent technological and economic backwardness. If we turn to the question of factors affecting the setting up of dairy plants, we see that Turkey has problems of politic influencing in choosing the site for public dairy plants. Generally sites have been chosen according to its convenience to milk procurement. Due to the unique door step delivery system, in England generally sites have been chosen according to the convenience for distribution. Meanwhile the UK has problem of over production so that quotas by the EEC is applied since 1984. KEY WORDS: Milk Marketing Board, marketing power, economic efficiency, contract farming, economics of scale, imperfect competitive market.