FIDIC kapsamında uyuşmazlıkların çözümü
FIDIC dispute procedures
- Tez No: 227902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. BİLGE TANRIBİLİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
?FIDIC? (Milletlerarası Müşavir Mühendisler Federasyonu- Fédération Intérnationale des Ingénieurs-Conseils) 1913 yılında Belçika'da kurulmuştur. FIDIC, 1957 yılında inşaat projeleri için standart sözleşmeler hazırlamaya başlamıştır. Günümüze dek birçok standart sözleşme yayınlayan FIDIC, 1999 yılında standart sözleşmelerinin sistematiğinde bazı değişiklikler yaparak dört standart inşaat sözleşmesinin yeni versiyonlarını yayınlamıştır. Bunlar; Kırmızı Kitap ?İnşaat İşleri Standart Sözleşmesi?, Sarı Kitap ?Mekanik ve Elektrik Proses Tesisleri ve Tasarım Yapım Standart Sözleşmesi?, Gümüş Kitap ?Mühendislik/Tedarik/Yapım- Anahtar Teslimi Standart Sözleşmesi?, Yeşil Kitap ?Kısa Sözleşme Formu?'dur.1999 yılında yayınlanan ve ?FIDIC Gökkuşağı (FIDIC Rainbow)? olarak bilinen dört kitapta, uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin yer alan maddelerde esaslı değişikliklerle yeni düzenlemeler yapılmıştır.Bu tez çalışmasında FIDIC standart sözleşmelerinde uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin yer alan düzenlemeler incelenmiştir. Çalışma iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde FIDIC'ın yapısı, görevleri, amaçları, FIDIC tarafından yayınlanan standart sözleşmeler ve onların hukukî niteliği ve 1999 yılında yayınlanan yapılan değişiklik öncesindeki uyuşmazlıkların çözümüne ilişkin düzenlemeler üzerinde durulmuştur.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise 1999 yılında yayınlanan ve ?FIDIC Rainbow? (FIDIC Gökkuşağı) olarak da bilinen yenilenmiş FIDIC standart sözleşmeleri esas alınarak, ilgili sözleşmelerdeki uyuşmazlıkların giderilmesine ilişkin düzenlemeler incelenmiştir. Bu inceleme kapsamına uyuşmazlığa hangi hukukun uygulanacağı ve tahkim yerinin belirlenmesi konuları da dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
?FIDIC? (International Federation of Consulting Engineers- Fédération Intérnationale des Ingénieurs-Conseils) was founded in 1913 in Belgium. FIDIC?s first standard form of contract was published in 1957, since then FIDIC has published several standard contract forms. In 1999, by making systematical changes in the provisions, a completely revised new series of contracts have been published by FIDIC; The Red Book (Conditions of Contract for Construction)?, The Yellow Book (Conditions of Contract for Mechanical and Electrical Process Plant/Design-Build)?, The Silver Book (Condition of Contract for EPC/ Turnkey Project)?, The Green Book (Short Form of Contract)?FIDIC, has amended the dispute resolution provisions of the four FIDIC books published in 1999, so called ?FIDIC Rainbow?, with an essential change.In this thesis, dispute resolution provisions of FIDIC standard contract forms are examined in two chapters. First chapter is focused on FIDIC?s structure, function, purpose, its standard forms of contract and their nature and the dispute resolution procedure stated in the standard forms before the 1999 revision.In the second chapter the dispute resolution provisions of the new FIDIC standard forms, known as ?FIDIC Rainbow?, are analyzed in detail. Furthermore the determination of the place of arbitration and the law to be applied to the relevant dispute are included to the scope of the chapter.