Azerbaycan dış politikasında kimlik, tehdit algılaması ve güvenlik yaklaşımları
Identity, threat perceptions and security approaches in foreign policy of Azerbaijan
  1. Tez No: 227988
  2. Yazar: RAFIG RUSTAMOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN UZGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Bu çalışmada Uluslararası İlişkiler Kuramı`nın yeni nesil yaklaşımlarından sayılan Konstrüktivizm ve Konstrüktivizm`in alt-bileşeni olarak kabul edilen Kopenhag Okulu`nun analitik araçları temelinde Azerbaycan dış politikasında kimlik, tehdit algılama süreçleri ve güvenlik yaklaşımları arasındaki ilişkiler ele alınmıştır. Günümüze kadar Azerbaycan dış politikasını inceleyen çalışmalara konstrüktivist yaklaşımların uygulanmasının ihmal edildiği varsayılarak, bu boşluğun doldurulması hedeflenmiştir.Bunu yapmak için önce kuramsal çerçeve anlatılmış ve bu kapsamda çalışmanın analitik ölçütleri temel hatlarıyla belirtilmiştir. Daha sonra Azerbaycan toplumunu ulus devlet kuruluşuna götüren tarihsel süreçlere değinilerek Azerbaycan kimliğinin temel sütunları tanımlanmıştır. Ayrıca, ulusal kimliğin biçimlenmesini sağlayan tarihsel, siyasal, toplumsal ve kültürel faktörler ön plana çıkarılarak günümüz açısından genel bir tanımlama yapılmıştır. Bu çerçevede, Azerbaycan kimliğini oluşturduğu varsayılan İslam ve modernizm sentezi, Türkçülük ve Azerbaycancılık sütunlarından bahsedilmiş ve bu sütunların tarihsel-siyasal koşullardaki rolüne değinilmiştir.Takip eden bölümlerde ise Azerbaycan kimliğinin dış politika süreçleri ile, özellikle de dış politikada güvenlik yaklaşımlarının biçimlenme süreçleri ile ilişkisi ele alınmıştır. Burada bir taraftan kimliğin Azerbaycan`da dış politika tercihlerinin belirlenmesi açısından rolüne değinilirken, diğer taraftan dış politika süreçlerinde karşılaşılan gelişmelerin Azerbaycan kimliğinin dönüşümüne yönelik etkilerinden bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
his work encompasses the relationships between identity, threat perception and security approaches in Azerbaijan?s foreign policy based on analytical tools of Constructivism and its component ? Copenhagen School, which are considered as new turns in the Theory of International Relations. If assumed that the works investigating Azerbaijan?s foreign policy lack constructivism approaches application, this space is aimed to be filled.In order to accomplish the goal, first of all, theoretical framework has been described and analytical criteria roughly stated in this context. Next, broaching the historical periods that led Azerbaijan society to nation-state level, the main pillars of Azerbaijan identity have been defined. Moreover, bringing to the forefront historical, political, social and cultural factors that shape national identity a general definition has been made from nowadays prospective. Within the framework, Islam and modernism synthesis, Turkism and Azerbaijanism - the pillars which considered constituting Azerbaijan identity were described and the role of these pillars in historical-political conditions has been portrayed.The following chapters include the relationship of Azerbaijan identity with foreign politics processes, especially with formation periods of security approaches in foreign policy. Here the role of identity in determination of Azerbaijan?s foreign policy preferences was broached. On the other hand, the effects of developments encountered during foreign policy processes on transformation of Azerbaijan identity were described.