Osmanlı İmparatorluğu'nda sürekli diplomasi'ye geçiş süreci
The transition period to permenant diplomacy in the Ottoman Empire
  1. Tez No: 227989
  2. Yazar: GÖKHAN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 436
Özet
Bu tezde, Osmanlı İmparatorluğu'nun 18. yüzyıl sonlarında sürekli diplomasiye geçişi ele alınmaktadır. Bu çerçevede, Osmanlı İmparatorluğu'nun sürekli diplomasiye geçişini sağlayan faktörler, ilk ikamet elçilikleri ve faaliyetleri, ilk sürekli diplomasi uygulamasının kesintiye uğraması ve nedenleri ile 19. yüzyılda sürekli diplomasiye yeniden geçiş incelenmiştir.Tezin birinci bölümünde, diplomasinin gelişimi tarih süreç içinde ele alınmış, Osmanlı İmparatorluğu'yla benzer nitelikler taşıyan Çin, Japonya ve İran'ın geleneksel diplomasi anlayışları ve sürekli diplomasiye geçişleri araştırılmıştır. Daha sonra, sürekli diplomasi kavramı üzerinde durulmuş, sürekli diplomasiyi ortaya çıkartan etkenler belirlenmiştir.Tezin ikinci bölümünde ise, öncelikle geleneksel Osmanlı diplomasi anlayışı ve uygulamalarının ortaya çıkışı ve bunların değişimi ele alınmıştır. İkinci bölümün sonraki kısmında ise, tezin ana konusunu oluşturan sürekli diplomasiye geçiş süreci analiz edilmiştir.Osmanlı İmparatorluğu'nun sürekli diplomasiye geçişinin hem iç, hem de dış etkenler sonucunda ortaya çıktığı, sürekli diplomasinin özellikle 18. yüzyılda doğan Osmanlı diplomasi anlayışı ve uygulamalarındaki değişimle hayatiyet kazanan bir olgu olduğu sonucuna varılmıştır. İlk sürekli diplomasi denemesi, gene iç ve dış etkenler nedeniyle çok da başarılı olmamıştır. Fakat ilk denemenin en önemli etkisi, Osmanlı/Türk modernleşmesindeki olumlu katkısı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis has discussed the transition into permanent diplomacy in the Ottoman Empire at the end of the 18th century. In this context, the factors ensuring the Ottoman Empire to have passed into the permanent diplomacy, the first residence missions and their activities, interruption in the implementation of the permanent diplomacy and its reasons and also the retransition into the permanent diplomacy in the 19th century, have been highlighted.The first chapter of this thesis, has discussed the development of the diplomacy in historical evolution and analyzed traditional diplomacy concept and transition into the permanent diplomacy of China, Japan and Iran which carry the same characteristics with the Ottoman Empire. Then, the concept of the permanent diplomacy has been deliberated and the factors revealing the permanent diplomacy have been presented.In the second chapter of this thesis, appearing of traditional Ottoman diplomacy concept and practices and also its changes have been firstly discussed. In the other part of the second chapter, evolution of transition into the permanent diplomacy process as the main subject of this thesis, has been analyzed.It has been concluded that transition into the permanent diplomacy in the Ottoman Empire revealed as the result of internal and external factors and the permanent diplomacy was a fact which gained vitality by changes in Ottoman?s diplomacy understanding and practices in the 18th century.The first permanent diplomacy attempt was not enough to have been successful due to both internal and external factors. But, most important effect of the first attempt had been its positive contribution to Ottoman/Turkish modernization.