Şiddet mağduru çocukların sosyal antropolojik açıdan incelenmesi
A social-antropologic investigation of the children subjected to violence
  1. Tez No: 227990
  2. Yazar: MERYEM BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Araştırma, Sosyal ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bağlı olarak çalışan Altındağ Toplum Merkezi ve Ulus Gençlik Merkezi ile Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak Altındağ Gençlik Merkezine devam eden 10?18 yaş grubunda 250 çocuk ile görüşme tekniği uygulanarak yapılmıştır.Görüşme alanımızdaki çocukların yarısına yakının ilköğretime diğer yarısına yakınında liseye devam ettikleri ve çocukların üçte birinin gelir getirici işlerde çalıştıkları saptanmıştır. Çocukların ve ailelerin kentin kültürel olanaklarından yararlanmadıkları saptanmıştır.Araştırmamızda; çocukların %92'sinin aile içi fiziksel şiddete, tamamına yakınının aile içi duygusal şiddete, %1,2'sinin cinsel şiddete maruz kaldıkları saptanmıştır. Bulgularımıza göre çocuklara yönelik olarak uygulanan aile içi şiddetin, ailelerin, gelir düzeyine, oturdukları evlerin konumuna, niteliğine ve özelliğine göre çocuklara uygulanan fiziksel şiddetin farklılaştığı saptanmıştır. Ayrıca anne ve babaların kentlerde yaşama sürelerine, geldikleri yörelere, anne ve babaların birlikteliğine, çalışma durumlarına, eğitim düzeylerine, babaların eş şiddeti uygulayıp uygulamamalarına göre çocuklara fiziksel ve duygusal şiddet uygulamasının farklılaştığı saptanmıştır.Çocukların cinsiyeti ve yaşları ile ilgili olarak anne ve babaların davranışları karşılaştırılmıştır. Buna göre hem anneler hem de babaların çocuklarına fiziksel ve duygusal şiddet uygulama nedenlerinin, sıklıklarının ve biçimlerinin çocukların cinsiyetine, yaşına, para kazanıp kazanmamalarına göre farklılaştığı saptanmıştır. Hem annelerin hem de babaların çocuklarına fiziksel şiddet uygulama nedenlerinin başında çocukların kendilerine itaatli davranmamaları gelmektedir.Çocukların yaşları büyüdükçe, maruz kaldıkları aile içi şiddetin oranı cinsiyetlerine göre farklılaşmakla birlikte oran olarak düşmektedir. Çocukların okulda ve sokakta şiddete maruz kalmaları da cinsiyetlerine göre farklılaşmaktadır. Çocukların yaşları büyüdükçe aile içi şiddeti kabul etme oranlarının arttığı saptanmıştır.Çocukların kendilerine uygulanan şiddeti haklı bulduklarını belirtmelerine rağmen şiddet sonrası geliştirdikleri duyguların, cinsiyetlerine göre farklılaştığı görülmektedir. Şiddet sonrası erkek çocukları utanç ve öfke geliştirirken, kız çocuklarının korku ve suçluluk duygusu geliştirdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been done at Altındağ Social Center and Ulus Youth Center of Social Services and Child Protection Authority General Directorate and Altındağ Youth Center of Ankara Greater Municipality, with 250 children ages between 10 and 18 using interview techniques.Almost half of the interviewed children were primary education students and the other half was attending high school and one third of the all was working to contribute to family budget. It is seen that neither these children nor their families were benefiting the cultural facilities available at town.In this research work, we see that %92 of the children interviewed subjected to physical violence, almost all subjected to emotional violence and %1,2 subjected to sexual abuse in the family. Our findings show that the violence against children is closely correlated with the family income level, the location and the quality of the family house. In addition to above, it is found that the level of the physical and emotional violence against children is related also the original town of the parents, length of time spent at capital city, unity of the family and the parents, employment state and the education level of the parents, and if the father of the family is violent against the mother.The attitude of parents with respect to the gender and the ages of childeren has been investigated. We found that the level of physical and emotional violence or the tender attitude of the parents differs with the gender and ages of the childeren and also the eceonomical contribution of the childeren to the family. Main reason for the physical violence to childeren both by father and mother is the disobeyence of the childeren to the orders of them.The level of violence is getting lower as the age of childeren is getting older and differentiate with respect to the gender of the childeren. The level of violence that childeren are subjected at school and streets is also related to their genders. The acceptance of violence applied in the family increases with the age og the childeren.The reaction against being subject to violence differs according to the gender of childeren, even if in general they justify the way they are being treated. We found that the boys develop feelings of shame and anger while the girls develop fear and guiltiness, when subjected to violence.