Türk Anayasa Hukuku'nda kişi hürriyeti ve güvenliği
Right of individual freedom and security in Turkish Constitutional Law
- Tez No: 228052
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÖDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Her özgürlüğün belli bir değeri,insanoğluna katacağı artıları varsa da tüm özgürlüklerin aynı seviyede olduğunu söylemek mümkün değildir.Bazı özgürlüklerin mevcudiyeti diğer özgürlüklerin yaşayabilmesi,anlam ifade edebilmesi için gereklidir.Bunlardan biri de kişi hürriyeti ve güvenliğidir.Çünkü her an,herhangi bir nedenle hürriyetinden yoksun kalma tehtidi ve baskısı altındaki bir şahsın kendisine tanınan, örneğin basın hürriyetini veya bilim ve sanat hürriyetini rahatlıkla kullanması beklenemez. Dolayısıyla kişi hürriyeti ve güvenliği yoksa birçok hak sözde kalmaya mahkumdur.Kişi hürriyeti ve güvenliği önemine binaen kendisine birçok uluslararası antlaşma ve bildiride yer bulmuş,bu hak bakımından güvencelere ayrıntılı düzenlemelerle anayasalarda yer verilmiş,anayasa koyucular tarafından yasa koyuculara bu konuda geniş bir takdir yetkisi verilmemiştir.Kişi hürriyeti ve güvenliği, Ülkemizde kendisine Kanun-i Esasi'de,1924,1961 ve 1982 Anayasaları'nda yer bulmuş olup,özellikle 1961 ve 1982 Anayasaları'nda ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.Bu tezde kişi hürriyeti ve güvenliğine,özellikle 1982 Anayasası açısından ışık tutmak amaçlanmıştır.Bu amaçla tezde kişi hürriyeti ve güvenliğinin anlamına, tarihi gelişimine;bu kapsamda kişi hürriyeti ve güvenliği konusundaki ilk belgelere,bu hakkın bazı ülke anayasalarındaki durumuna, uluslararası antlaşmalardaki yerine genel hatlarıyla değinilmiş;ayrıca bu hakkın Türk Anayasa Hukuku'ndaki tarihi gelişimi de kısaca incelenerek, okuyucu tezin asıl konusu olan kişi hürriyeti ve güvenliğinin 1982 Anayasası açısından incelenmesine hazırlanmaya çalışılmıştır.Çalışmada asıl olarak 1982 Anayasası'nın 19. maddesi ekseninde kişi hürriyeti ve güvenliği irdelenmiş,yeri geldikçe ilgili kanun hükümlerine, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
While each freedom has a value, contributions to humankind, it isn?t possible to tell that each freedom is on the same level. The presence of some freedoms is required in order for other freedoms to survive, to make sense. One of these freedoms is right of individual freedom and security. For it isn?t realistic to expect from an individual to comfortably exercise the freedoms granted to himself, for example the freedom of the press or the freedom of science and arts, if such individual is under the threat or pressure to lose his freedom due to any reason. Therefore many rights are condemned to remain would-be rights if the right of individual freedom and security doesn?t exist.Based on its significance, the right of individual freedom and security is included to many international treaty and declaration, guarantees concerning this right appear in constitutions through detailed arrangements and a broad discretional power isn?t given to law makers by the constitution makers.In our country, the right of individual freedom and security was included in Kanun-i Esasi and Constitutions of 1924, 1961 and 1982 and it was especially regulated in detail in the Constitutions of 1961 and 1982.In this master?s thesis, it is aimed to shed light on the right of individual freedom and security especially from the point of the Constitution of 1982. With this purpose, in this master?s thesis, the meaning of the right of individual freedom and security, its historical development; and within this scope, the first documents concerning the right of individual freedom and security, the status of this right in the constitutions of certain countries, its place in international treaties were generally discussed; and furthermore, the historical development of this right in the Turkish Constitutional Law was briefly examined to prepare the reader to the examination of the right of individual freedom and security which is the main subject of this master?s thesis.In this study, mainly individual right and freedom was examined in detail within the frame of the Article 19 of the Constitution of 1982, and related provisions of the law and judgments of Constitutional Court and European Court of Human Rights were explored as the occasion has arose.