Celâl-Zâde Sâlih Çelebi Dîvânındaki dinî muhtevâ
Religious content in council of Celal-Zade Salih Çelebi
- Tez No: 228053
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Celâl-zâde Sâlih Çelebi Dîvânındaki Dinî Muhtevâ, Yüksek Lisans Tezi, Danışman: Prof. Dr. Ali Yılmaz, 114 s.Celâl-zâde Sâlih Çelebi, onaltıncı yüzyılda yaşamış mutasavvıf şair ve yazarlarımızdan biridir. Tahsil hayatına ilk adımı babasının yanında atan Celâl-zâde Sâlih Çelebi, daha sonra İbn-i Kemal Paşa'nın talebesi olmuş, meşhur hattat Şeyh Hamdullah'tan da hat sanatını öğrenmiştir. Kânûnî Sultan Süleymân döneminin önemli medreselerinde de müderrislik yaparak ilmi çalışmalarına devam etmiştir. Kadılık vazifelerinde de bulunan Celâl-zâde Sâlih Çelebi, çeşitli ilmî çalışmalarda bulunurken Arapça, Farsça manzum ve mensur bir çok eseri tercüme ve şerh etmiş, bu dillerde çeşitli eserler yazmıştır.Aynı zamanda bir Dîvân şairi olan Celâl-zâde Sâlih Çelebi'nin gazellerini ve kasîdelerini ihtiva eden Türkçe bir Dîvân'ı bulunmaktadır. Celâl-zâde Sâlih Çelebi'nin Dîvân'ında hâkim olan en önemli konu din ve tasavvuftur. Aruz ölçüsüyle şiirlerini kaleme alan Celâl-zâde Sâlih Çelebi, Dîvân'ında sade ve etkili bir dil kullanmıştır. Harf sırasına göre düzenlenmiş olan Dîvân'da çeşitli kasîde ve gazeller mevcuttur.Biz de bu çalışma çerçevesinde Celâl-zâde Sâlih Çelebi'nin hayatını, eserlerini kısaca tanıtmaya gayret ettik. Çalışmamızın ana konusunu Celâl-zâde Sâlih Çelebi'nin Dîvân'ı oluşturduğu için bu eserini dinî ve tasavvufî boyutlarıyla detaylı olarak ele almaya çalıştık. Böylece edebiyat dünyamızda önemli bir yer edinmiş ve kendisinden sonra gelen pek çok şairi etkilemiş değerli bir şahsiyetin dinî ve tasavvufî duygularını ve düşünce dünyasını yakından tanıma ve tanıtma fırsatı bulduk.
Özet (Çeviri)
Religious Content in Council of Celal-zade Salih Çelebi, Graduation Thesi, Advisor: Prof. Dr. Ali YILMAZ, 115 pagesCelal-zade Salih Çelebi is a sufist poet and author who lived in the 16th century. Starting education with his father, then he became the student of İbn-I Kemal Paşa took calligraphy lessons from Sheik Hamdullah. He conducted scientific studies by being professor in the outstanding madrasahs of the period of Kanuni Sultan Süleyman. In addition to these, he performed judicial tasks, translated wide variety of works from the Arabic language, Persian including verse and prose, and wrote several works in the said languages.Besides being a Divan poet, Celal-zade Salih Celebi?s Collected Poems include his lyrics and odes written in Turkish. The main subjects of his Collected Poems are religion and Sufism. Celal-zade Salih Çelebi who wrote his poems with aruz rhythm used a simple and drastic language. His alphabetical Collected Poems consists of several lyrics and ods.In this paper, our aim is to briefly introduce the life and works of Celal-zade Salih Çelebi. Since the main subject of the thesis is the Collected Works of Celal-zade Salih Çelebi, we have tried to discuss his above-mentioned work from its religious and sufistic aspects. Therefore we had the opportunity to acknowledge and introduce the religious and sufictic emotions and thoughts of an esteemed figure, who acquired a fundamental place in our literature world and had an impact on many poets.